gr_30.10.15_zemlya

Надання  земельних ділянок – один із видів соціальних пільг та державної підтримки учасників антитерористичної операції, які передбачає Законодавець. Пункт 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», передбачає, що учасникам бойових дій надаються, серед інших,  такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Виділення земельних ділянок учасникам антитерористичної операції здійснюється на підставі ст. 118 Земельного кодексу України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка тощо).

Водночас, згідно з ч. 4 ст. 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно, у власність громадян у межах відповідних норм, провадиться лише один раз по кожному виду використання.

Так, за ст. 121 Кодексу учасники антитерористичної операції мають право на безоплатну передачу їм, зокрема, земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

– для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;

– для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;

– для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, у містах – не більше 0,10 гектара;

– для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;

– для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.

Який саме порядок дій для отримання передбаченої законодавством земельної ділянки?

 Перший етап. Для початку, учасник АТО повинен визначитись із розташуванням земельної ділянки, яку хоче отримати у власність, та подати до органу місцевого самоврядування (якщо земельна ділянка розташована в межах населених пунктів) або до Головного управління Держгеокадастру в області (якщо ділянка с/г призначення знаходиться поза межами населеного пункту) клопотання про надання дозволу із розроблення документації із землеустрою.  До клопотання необхідно додати документ, який підтверджує участь в АТО, графічні матеріали із бажаним розташуванням земельної ділянки.

Другий етап.Орган місцевого самоврядування (землі в межах населених пунктів) або Головне управління Держгеокадастру в області (землі с/г призначення державної власності) протягом 30 робочих днів розглядає клопотання та приймає рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою.

Третій етап. Розроблення документації із землеустрою. Може зайняти до 6 місяців.

Відповідно до статті 26 Закону України “Про землеустрій” розробниками документації із землеустрою є:

юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою;

фізичні особи – підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою. Перелік розробників документації із землеустрою на території області можна отримати в Головних управліннях Держгеокадастру в областях.

Термін та вартість розроблення землевпорядної документації узгоджується сторонами договору (ч.3 ст.123 Земельного кодексу України).

Четвертий етап. Розроблений проект документації із землеустрою погоджується із територіальним органом Держгеокадастру у районах (містах), реєструється у структурному підрозділі РДА у сфері містобудування та архітектури (за місцем розташування земельної ділянки). Погодження проекту документації відбувається протягом 10 робочих днів.

П’ятий етап. Відповідний територіальний орган Держгеокадастру в районі (місті) протягом 14 робочих днів реєструє земельну ділянку в Державному земельному кадастрі. Процедуру державної реєстрації земельної ділянки встановлено пунктами 107-115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Шостий етап. Органом місцевого самоврядування (якщо земельна ділянка розташована в межах населених пунктів) або Головним управліннямДержгеокадастру в області (якщо ділянка с/г призначення знаходиться поза межами населеного пункту) протягом 14 робочих днів приймається рішення про затвердження землевпорядної документації та передачі земельної ділянки у власність.

Після чого, сьомим етапом стає реєстрація права власності на земельну ділянку в Укрдержреєстрі. Реєстрація займає до 14 робочих днів та коштує 162,40 грн.(0,1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Отже, хоча державою передбачено право учасника АТО на отримання земельної ділянки , але на практиці реалізація цього права може зазнати труднощів. Передусім, складність може виникнути із пошуком та отриманням інформації щодо вільної земельної ділянки, а також існують випадки безпідставного затягування органами місцевого самоврядування/органами державної виконавчої влади прийняття рішень щодо надання дозволів на розроблення землевпорядної документації не надаючи дозвіл на розроблення, а також вмотивованої відмови в його наданні. Але, не дивлячись на можливі труднощі, все ж таки, учаснику АТО реально отримати земельну ділянку у власність.

988 Просмотров

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/makmel/mak-mel.com/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399