201611.10
Верховна рада України продовжила мораторій на продаж сільськогосподарських земель

Верховна рада прийняла в цілому законопроект № 5123-1 щодо продовження мораторія на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2018 року, «ЗА» проголосувало 297 народних депутатів.

Напередодні прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що мораторій на продаж сільськогосподарських земель діятиме доти, поки Верховна Рада не ухвалить закон щодо ринку землі.

Гройсман також наголосив на необхідності проведення консультацій до ухвалення рішень щодо ринку землі.

Нагадаю, що у листопаді 2015 року Верховна Рада продовжила мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2017 року. Запровадження повноцінного ринку землі є одним із зобов’язань України перед Міжнародним валютним фондом, але Україна досі не має законодавчої бази для повноцінного функціонування ринку землі, а також сформованого кадастру земель.

Таким чином, статті Перехідних положень Земельного кодексу України, викладені в наступному формулюванні:

« 14.  До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств.

  1. До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року, не допускається:

а) купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;

б) купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам – учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами “а” та “б” цього пункту, запроваджується за умови набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року, в порядку, визначеному цим Законом.

Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами “а” та “б” цього пункту, в частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення) ».

Пропоную звернути увагу на ключову фразу в даних пунктах – “до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року“, тобто порядок обігу та відчужень земель сільськогосподарського призначення  буде визначений спеціальним Законом, тому станом на сьогоднішній день, вирішення питання щодо вільного обігу земель – залишається відкритим, так як мораторій – це відстрочення виконання зобов’язань, що встановлюються законотворцем на певний термін або до закінчення яких-небудь надзвичайних подій.

743 Просмотров