
Сьогодні в Україні загальноприйнято проводити розрахунок за користування земельною ділянкою за договором оренди у грошовій формі. Проте, на практиці може виникнути ситуація, згідно якої, сторони договору дійшли згоди здійснити розрахунок за користування земельною у натуральній формі. У такому випадку, при розробленні договору оренди земельної ділянки, слід враховувати особливості, передбачені Законом.
У відповідності до ч.1 ст. 626 ЦК України, – договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
ч. 5 ст. 626 ЦК України, – договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
Згідно ч.1 ст. 627 ЦК України, – Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
ч.2 с. 762 ЦК України, – Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму.
ст.792 ЦК України, – 1. За договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов’язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. 2. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Ст.1 Закону України «Про оренду землі», – Оренда землі – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Положеннями ст.22 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.
Читайте також: Значення бонітування ґрунтів
Виходячи з викладеного зрозуміло, що чинним законодавством України передбачена можливість проведення розрахунку за користування земельною ділянкою, яка перебуває у приватній власності, у натуральній формі. В той же час, виключенням є орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, яка здійснюється виключно у грошовій формі.
Договір оренди землі, розрахунок за користування якою проводиться у натуральній формі, буде мати наступний зміст:
ДОГОВІР
оренди землі
м. Ужгород «___» __________2017 року
Орендодавець, Особа 1, (ідент. код. 0000000000), з одного боку, та
Орендар, ТОВ «Компанія 1» (код ЄДРПОУ 00000000), в особі директора Особа 2, який діє на підставі Статуту з другого, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
- Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове користування земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, з кадастровим номером 000000000:00:000:0000, яка розташована за адресою: Закарпатська обл., Ужгородський р-н.
Об’єкт оренди
- В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,7 га.
- Земельна ділянка належить Орендодавцю на праві власності, реєстраційний номер 0000000000000 від 00.00.2016 року. На земельній ділянці відсутні об’єкти нерухомого майна, а також інші об’єкти інфраструктури.
- Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
Строк дії договору
- Договір укладено в термін на 20 років.
Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
- Орендна плата за цим Договором проводиться Орендарем на користь Орендодавця у натуральній формі.
- Протягом строку дії цього Договору, а саме в термін до _______ року, Орендар зобов’язується передати у власність Орендарю квартиру у багатоквартирному житловому будинку, площею 55 кв.м.
Умови використання земельної ділянки
Земельна ділянка (земельні ділянки) передається в оренду для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.
- Цільове призначення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.
- Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов’язань, передбачених цим договором.
Обмеження щодо використання земельної ділянки
- На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.
- Передача в оренду земельної ділянки (земельних ділянок) не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов’язки сторін
- Права орендодавця:
- вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- вимагати від орендаря дотримання екологічної безпеки землекористування додержання державних стандартів, норм і правил;
- володіти, користуватися земельною ділянкою в обсязі, що не перешкоджає здійсненню прав Орендаря щодо земельної ділянки, встановлених цим Договором;
- має право на одержання плати за користування земельною ділянко у формі та порядку, передбачених цим Договором.
- Обов’язки орендодавця:
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
- Права орендаря:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
- здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво споруд та систем.
- Обов’язки орендаря:
- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
- виконувати встановлені щодо об’єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.
Зміна умов договору і припинення його дії
- Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку.
- Дія договору припиняється у разі:
закінчення строку, на який його було укладено;
придбання орендарем земельної ділянки (земельних ділянок) у власність;
викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
- Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
- За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
- Сторона, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
- Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.
Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий – в орендаря.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Реквізити сторін
ОРЕНДАР ОРЕНДОДАВЕЦЬ _______________Особа 1 ________________ Особа 2
[google-translator]