40131

Станом на сьогоднішній день, діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, передбачений п.14 і п.15 Перехідних положень Земельного кодексу України (ЗКУ), який діє з моменту його прийняття та до 01 січня 2018 року ( поки що). Тобто, законодавчо існує заборона на: а) купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб; б) купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам – учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Однак, значна кількість громадян України, які проживають в сільській місцевості мають у власності земельні частки (паї), цільове призначення яких – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва або для ведення особистого селянського господарства. В той же час, бувають випадки, коли земельна ділянка знаходиться в середині поля, або в місці, яке є незручне для її власника, тоді виникає питання, що роботи із зазначеною земельною ділянкою.

Хоча законодавець і забороняє відчужувати зазначені земельні ділянки, про те, він передбачив можливість обміну їх. При цьому, основною умовою обміну є обмін земельної частки «паю» на земельну частку (пай) в іншому місці в межах одного або різних земельних масивів є те, що обмін можливий до моменту видачі державних актів на право власності на земельну ділянку. Іншою умовою обміну є – обмін земельними ділянками здійснюється за згодою їх власників та посвідчується нотаріально.

Загалом всі відносини щодо отримання та використання земельних часток (паю) вже чітко регламентовані та регулюються Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціями » від 08.08.1995 року № 720/95 та Законом України « Про порядок виділення в натурі ( на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паів)» від 05.06.2003 року. Порядок обміну земельними частками регулюється ст. 14 ЗУ « Про порядок виділення в натурі ( на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паів)» від 05.06.2003 року.

Читайте також: Створено систему блокування фіктивних податкових накладних

Крім того, правова позиція ВСУ у справі № 6-464цс16 визначає, що матеріали  обміну  земельними  частками   (паями), проведеного  за  бажанням їх власників, оформлюють сільські, селищні,  міські   ради   та   районні   державні адміністрації в межах  їх  повноважень  щодо  виділення  земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) до моменту видачі державних актів на право власності на земельну ділянку. Ст. 14 зазначає, що в разі якщо власник земельної ділянки, яка знаходиться всередині єдиного масиву, що використовується спільно власниками земельних ділянок чи іншими особами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виявляє бажання використовувати належну йому земельну ділянку самостійно, він може обміняти її на іншу земельну ділянку на межі цього або іншого масиву. Обмін земельними ділянками здійснюється за згодою їх власників відповідно до закону та посвідчується нотаріально.

Таким чином, ВСУ зазначеною постановою розтлумачив норми Земельного Кодексу України та Законом України « Про порядок виділення в натурі ( на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паів)» від 05.06.2003 року, чим фактично припинив зловживання зі схемами обходу мораторію – укладання договору ціни земельної ділянки, на щось інше, крім такої же земельної ділянки.

1726 Просмотров

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/makmel/mak-mel.com/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399