202014.05
Процедура безоплатного отримання земельної ділянки

Конституція України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст. 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

1. для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;
2. для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;
3. для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;
4. для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;
5. для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара.

Зверніть увагу, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, зазначених вище, провадиться один раз по кожному виду використання.
Процедуру отримання земельної ділянки у власність можна розділити на декілька послідовних етапів:

1. Пошук вільної земельної ділянки

Для початку необхідно визначитися із цільовим призначенням бажаної земельної ділянки та здійснити пошук такої.
Де можна отримати інформацію про земельну ділянку?
1. на сайті публічної кадастрової карти України;
2. розпитати мешканців населеного пункту, де маєте бажання отримати земельну ділянку, про наявність вільних земельних ділянок.
3. надіслати запит про надання публічної інформації до місцевого управління з питань містобудування та архітектури місцевої державної адміністрації або до місцевого територіального органу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

2. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою

Громадяни, які бажають отримати земельну ділянку, мають подати клопотання до відповідного органу (сільської, міської ради, райдержадміністрації тощо).
У клопотанні зазначаються:
1. орієнтовні розміри та цільове призначення земельної ділянки;
2. додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
3. додається копія документа, що посвідчує особу.

Важливим зазначити, що законодавством не визначено, що таке графічні матеріали. У зв’язку з цим найпростішим способом отримання графічних матеріалів – це зробити їх самому. Зробити це можна дуже просто – скопіювати з Публічної кадастрової карти.

Також пам’ятайте, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам:
1. законів, прийнятих відповідно до законів нормативно-правових актів,
2. генеральних планів населених пунктів
3. іншої містобудівної документації,
4. схем землеустрою
5. техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель
6. проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Зокрема, у статті 118 Земельного кодексу України йдеться, що у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання  орган не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то зацікавлена особа у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування.

3. Розробка та погодження проекту землеустрою

Після отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, приступаємо до наступного етапу — розробка проекту землеустрою.

Для цього необхідно укласти договір із землевпорядною організацією. Зверніть увагу, що термін виконання робіт згідно із законодавством не може перевищувати 6 місяців.

Відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держгеокадастру.

Далі слід звернутися до державного кадастрового реєстратора в територіальному (районному, міському) органі Держгеокадастру України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки (це здійснює землевпорядна організація, якщо інше не передбачено у договорі).

На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. 

4. Затвердження проекту землеустрою в органах місцевого самоврядування

Після узгодження проекту землеустрою з Держгеокадастром, узгоджений проект землеустрою необхідно передати до органів місцевого самоврядування із клопотанням, в якому вказати, що подається оригінал проекту землеустрою з проханням його затвердити.

Відповідно до статті 118 Земельного кодексу, орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені у суді.

5. Реєстрація права на нерухоме майно

Отримавши рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність, необхідно зареєструвати ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Для цього необхідно звернутись до місцевого ЦНАПу для реєстрації Вашого права на земельну ділянку. В результаті реєстрації державним реєстратором права власності на земельну ділянку видається витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, пройшовши всі ці етапи, Ви зможете стати власником омріяної земельної ділянки.

5064 Просмотров