201711.07
938925

На сьогоднішній день, законом передбачено наступні заходи примусового виконання рішень : звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об’єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі, якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; заборона боржнику розпоряджатися та/абокористуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов’язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; інші заходи примусового характеру.

Як нами було повідомлено в інших статтях всі ці заходи відображаються в кабінеті доступу сторін до виконавчого провадження, які мають ідентифікатори доступу.

Якщовідштовхуватисьвідпершочерговостіпримусовогостягення то цеповинні бути особові банківські рахунки боржника. Процедура з виявлення та арешту таких рахунків на сьогоднішній день вже відпрацьована та налагоджена. Виконавець через реєстр подає онлайн заявку до органів Пенсійного фонду та органів податкової служби України. В середньому відповідь на такі запити виконавець отримує протягом одного -двох днів. В даних відповідях надається інформація про кількість відкритих рахунків та в яких юридичних осіб (Банках) вони відкриті. Після отримання такої інформації виконавець виносить постанову про арешт коштів на рахунку в межах суми боргу, платіжне доручення про списання коштів і надсилає до банківських установ. У разі наявності коштів на рахунку, банк перераховує їх на депозитний рахунок виконавчої служби та в подальшому вони будуть перераховані до стягувача.

Наступним швидким і болючим кроком виконавця, може бути арешт рухомого майна в реєстрі Державного реєстру обтяжень рухомого майна. Такий арешт накладається виконавцем безпосередньо з робочого місця в онлайн режимі. З таким арештом, будь-які дії стосовно наявного рухомого майна в сервісних центрах МВС будуть одразу ж заблоковані та повідомлено працівниками сервісних центрів виконавця про наміри боржника здійснити дії. В подальшому направляється запит до сервісного центру МВС, і у разі наявності рухомого майна, виконавець зможе оголосити в розшук даний транспортний засіб, який буде в подальшому зупинений працівниками поліції та переданий на прилюдні торги для отримання коштів за реалізацію даного майна. Якщо боржник думає, що транспортний засіб є дорожчий ніж сума яка підлягає стягненню, то законом передбачено, що надлишково стягнуті кошти повертаються на рахунок боржника.

У разі відсутності коштів на рахунках, рахунків, офіційного доходу боржника, рухомого майна, то накладається арешт на нерухоме майно. Якщо виявлено таке майно, то воно підлягає подальшому опису та передачі на реалізацію. З нерухомим майном виникає більше складності в реалізації. На даний час в Україні запроваджено мораторій на примусову реалізацію нерухомого майна яке було надано як забезпечення для отримання кредитів в іноземній валюті. Обмеження існує для такого нерухомого,житлового майна (об’єкта незавершеного будівництва нерухомого житлового майна) загальна площа яких не перевищує 140 кв. метрів для квартири та 250 кв. метрів для житлового будинку. Також,однією з перепон для реалізації майна – є зареєстровані особи неповнолітнього віку. Закон Україні захищає неповнолітніх осіб, які можуть залишитися без житла. Звісно в судовій практиці можна знайти рішення, за яким судді не зважаючи на неповнолітніх осіб погоджували реалізацію такого майна. Однак, якщо ж все таки нерухоме майно було реалізовано то це не дає жодних гарантій, що колишній власник добровільно звільнить приміщення та передасть його новому власнику. В такому випадку подальші дії нового власника це звернення до суду з позовною заявою про виселення колишніх власників, рішення якого, в подальшому також потрапляє на виконання до виконавців.

Залишимо всі ці ситуації з майном і перейдемо до ситуації, коли за боржником взагалі немає жодного майна, такі ситуації наразі зустрічаються надалі частіше.

Як спонукати таку особу до виконання рішення суду? В першу чергу всі арешти виконавцем будуть накладені в рамках виконавчого провадження. Додатково на відому адресу боржника надсилаються вимоги виконавця, які є обов’язкові до виконання і за невиконання яких виконавець може накладати штрафи. Додатково, в цей самий період, виконавець в праві подати до органів національної поліції подання про примусовий привід боржника через працівників поліції.

Читайте також: Все що потрібно знати для звернення до Державної виконавчої служби

До дієвих впливів, також можна віднести обмеження у праві виїзду за кордон особи. Виконавець, або ж заінтересована особа в праві подати запит до Державної прикордонної служби з питання надання інформації про виїзд такої особи за межі України. Якщо особа часто перетинає кордон України, то це буде великою несподіванкою при наступному перетині залишитися на кордоні. Виконавець в праві подати подання до суду з проханням обмеження у праві виїзду за кордон навіть без відповіді прикордонної служби. Суди здебільшого задовольняють такі подання, однак виключно, якщо виконавцем було проведено всі виконавчі дії надані йому законом.

Якщо ж і після вимог, штрафів, різного виду обмежень боржник й надалі ухиляється від виконання рішення суду, то кінцевим впливом – є звернення виконавця з поданням про притягнення до кримінальної відповідальності до органів національної поліції. В рамках такого звернення виконавець закінчує справу та передає копії матеріалів справи для подальшої роботи до поліції.

Загалом, нами було охоплено основні моменти впливу виконавців на боржника. Всі вищезазначені факти можливі як з власної ініціативи виконавця, так і за заявами стягувача. Також не потрібно забувати, що постанови можуть бути як правомірні так і такі, що підлягають скасуванню.

1573 Просмотров