201716.06
unnamed

Найпопулярнішим видом автомобільного страхування в Україні, є обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності,оскільки  користування транспортним засобом без цивілки заборонено законом та тягне за собою накладення штрафу. Через це багато страхових компаній зацікавлені у зазначеному виді страхування. Проте, нормативно-правова база, яка регулює відносини у даній сфері страхування, не є досконалою та навіть може завдавати значних збитків страховикові. Як наслідок страхові компанії не завжди зацікавлені у виконанні своїх обов’язків за полісами обов’язкового страхування та намагаються знайти підстави для затягнення з виплатою страхового відшкодування, а то і взагалі для відмови. У свою чергу Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності» (далі – Закон) має декілька неточностей, які часто використовують страхові компанії на свою користь, і пов’язані вони, з повідомленням про настання страхового випадку та виплатою страхового відшкодування.

Для того, щоб розібратися з тим, що зобов’язаний водій зробити після дорожньо-транспортної пригоди (далі – ДТП) для того, щоб якнайшвидше отримати відшкодування розглянемо, як усе відбувається на практиці та порівняємо з тим, як має бути по Закону.

Для прикладу візьмемо ситуацію з боку потерпілого, який вже знає, що він має право на отримання відшкодування, та відразу після ДТП, відвідує страхову компанію винної особи. У страховій йому пропонують написати заяву-повідомлення про настання страхового випадку та подати необхідний перелік документів, у тому числі, постанову суду про притягнення винного водія до адміністративної відповідальності. Звичайно такого рішення суду поки не має, і у страховій повідомляють про те, що коли отримаєте постанову тоді принесіть її, і ми після цього здійснимо виплату. Часто, необізнані водії можуть довіритися працівникові страхової та чекати рішення суду по ДТП. Строк розгляду такої справи становить 3 (три) місяці, однак, у випадку проведення експертизи розгляд справи може затягнутися мінімум на пів року. Після отримання завітної судової постанови потерпілий направляється в страхову та подає її. Разом з нею, працівник вказує на необхідність написати ще заяву на виплату страхового відшкодування де потрібно вказати банківські реквізити на які потрібно буде перерахувати суму відшкодування і, що потрібно буде почекати 90 (дев’яносто) днів для отримання  виплати. Найцікавіше почнеться, коли пройде 3 (три) місяці, але страхова так і не здійснить виплату. Найрозповсюдженішою реакцією, буде подача скарги на ім’я директора  компанії, яка після розгляду буде обґрунтовано відхилена.Сама ж відповідь міститиме інформацію, що у компанії закінчився строк на врегулювання випадку, так як потерпілий прострочив строк передбачений Законом на подачу заяви про виплату страхового відшкодування, а тому, страховик має додатковий час не здійснювати виплату відшкодування. Звичайно після цього може бути суд, додаткові витрати на юриста та судовий збір і страхова скоріше всього заплатить, але не через судове провадження, а через те, що все ж настане час виплати.

Тепер розберемося, як повинні поводити себе водії у відносинах зі страховиками, як того вимагає Закон і які неточності є у Законі. Стаття 33 Закону вказує на те, що водій транспортного засобу, який причетний до ДТП повинен невідкладно, не пізніше 3 (трьох) робочих днів повідомити страховика з яким укладено договір обов’язкового страхування про настання страхового випадку. А саме, подати страховику письмове повідомлення про настання ДТП. Якщо цього не зробити, то страхова може звернутися з позовною заявою про стягнення збитків зі свого страхувальника у порядку регресу. Ми вже писали, як можна уникнути такої відповідальності, а тому, не будемо зачіпати цього питання.

Слід зауважити, що Закон не передбачає права саме потерпілого повідомляти страховика винуватця про настання ДТП, але, як правило страховики просять такі заяви, так як саме після повідомлення вони приступають до розслідування ДТП. Що стосується обов’язків потерпілого, то вони зводять до того, що він повинен подати заяву про страхове відшкодування та надати автомобіль для огляду. Стаття 35 Закону вказує на те, що така заява повинна бути подана протягом місяця з дня подання повідомлення про настання ДТП. Саме з моменту подачі заяви про страхове відшкодування починає відлік 90 (дев’яносто) денний строк на врегулювання випадку. Більше того, положення п. 36.2 Закону вказують на те, що у випадку порушення строку на подачу заяви про страхове відшкодування, то страховик має право збільшити строк на врегулювання випадку на кількість днів прострочення. На практиці потерпілому це може коштувати відтермінування мотримання виплати або і взагалі відмовою, при цьому страховик не буде нести за це ніякої відповідальності, так як діє в межах Закону. Також, дуже часто коли потерпілий бажає подати обидві заяви одночасно, то працівники страхової намагаються переконати, що заяву про страхове відшкодування потрібно подавати, коли буде постанова суду, і що потерпілому слід подавати таку заяву саме за результатами суду, хоча стаття 35 Закону взагалі не містить обов’язку потерпілого подавати рішення суду за наслідками ДТП до страхової компанії.Також, п. 37.1.4. Закону дає право страховику відмовити у виплаті страхового відшкодування, якщо потерпілий не подав заяву про страхову виплату протягом року з моменту настання ДТП.Тому, не потрібно слухати працівників страхових, які кажуть, що буде все добре, а неухильно виконувати вимоги Закону та подати заяву про страхову виплату вчасно та в передбаченому Законом порядку.

Для того, щоб уникнути таких неприємних ситуацій після ДТП потрібно зробити наступне:

  • Повідомити свого страховика про настання ДТП;
  • Повідомити страховика винуватця про настання ДТП та подати заяву про страхове відшкодування;
  • У випадку відмови працівниками страхової приймати заяву про страхове відшкодування вимагати у них письмового пояснення з обґрунтуванням відмови у прийнятті такої заяви;
  • У випадку категоричної відмови отримати заяву про виплату – направити таку заяву цінним листом з описом та повідомленням про отримання на юридичну адресу страховика;
  • Повідомити страховика винуватця про місцезнаходження автомобіля та надати можливість оглянути авто.

На практиці такі дії не дадуть недобросовісному страховику можливість відмовити у виплаті абозатягнути з виплатою відшкодування та дозволять скоріше отримати кошти. Потрібно окремо звернути увагу і на судову практику та на бачення суддів щодо спорів пов’язаних з такими випадками. Рішень вищий судових інстанцій з таких спорів не багато, та все ж є декілька ухвал касаційної інстанції, які є доволі показовими та вказують на те, що Закон потрібно знати та керуватися ним.

В одній зі справ, а саме, № 444/1577/14-ц Вищий спеціалізований суд України став на сторону страховика та відмовив потерпілим з задоволенні позовних вимог. Свою позицію суд аргументував тим, що потерпілі не подали заяву про страхову виплату у строк передбачений Законом. Пославшись на п. 37.1.4. Закону суд прийняв рішення на користь страхової та вказав, що заяву про страхову виплату слід було подати протягом року з моменту ДТП. У результаті потерпілі втратили право вимагати страхове відшкодування зі страхової компанії.

Інша справа стосувалася стягнення зі страховика штрафних санкцій за прострочення строку здійснення виплати, а саме, справа № 522/6144/15-ц. У своєму рішення Вищий спеціалізований суд України відмовив потерпілому у стягнення інфляційних, 3 % річних та пені на тій підставі, що ним було прострочено строк на подачу заяви про страхову виплату, а тому, у страховика були законні підстави збільшити строк на врегулювання випадку, а тому, не було підстав для застосування штрафних санкцій до компанії.

Підсумовуючи викладене, потрібно завжди пам’ятати,що варто не лише довіряти працівникам страхових компаній, а й перевіряти їхні слова, а у випадку виникнення проблем обов’язково звернутися за допомогою до кваліфікованого спеціаліста, який допоможе вирішити питання пов’язані з відшкодуванням шкоди.

3191 Просмотров