201620.11
man in suit holding a signboard with the word leasing written in it, with a black car in the background

Темою цієї статті є опис можливого виходу з ситуації, у випадку коли фізична особа не має можливості виконувати взяті на себе зобов’язання за договором фінансового лізингу укладеного в простій письмовій формі з ТОВ «Порше Лізинг Україна» чи іншою лізинговою компанією.

Останні роки доволі широкого розповсюдження набула практика придбати новий автомобіль «у лізинг». За договором лізингу лізингова компанії передає клієнту автомобіль у довгострокову оренду (як правило до повного зношення транспортного засобу) з правом викупу. Особливо актуальною така послуга є для суб’єктів господарювання, які шукають спеціалізовану техніку, яку лізингові компанії можуть знайти та придбати, а потім передати її у користування лізингодержувачу. Однак, почастішали випадки, коли договір лізингу укладається з фізичною особою, яка купує транспортний засіб для власного не комерційного використання.

Деякі українці відчули на собі негативні наслідки співпраці з групою Порше Фінанс в Україні, яка відноситься до німецького концерну Фольксваген. Хто вони та чому навколо них так багато негативу? Зазначена група представлена в Україні трьома юридичними особами: ТОВ «Порше Лізинг Україна», ТОВ «Порше Мобіліті», ТОВ «Порше Страхове Агентство», які фактично займають кредитуванням українців при купівлі автомобілів Фольксваген, Ауді, Порше. Основна проблема їхнього кредитування для клієнтів полягає у тому, що компанія видає кредит у гривні, а по факту вимагає повертати кошти у доларовому еквіваленті.

Тобто, якщо клієнт взяв у 2013 році гривневий еквівалент 10 000 $, що становило близько 80 000 гривень, то у 2016 році потрібно буде повернути 250 000 гривень. Звичайно при підписанні договорів ніхто особливо не пояснював, що у випадку девальвації гривні щомісячний платіж теж виросте, а тому, коли клієнтам групи Порше Фінанс почали приходити рахунки у яких суми були в два і три разі більшими ніж у 2013 році, то це викликало велике обурення. Відповідно вирішення конфліктів перейшло до суду.

Судова практика стосовно ТОВ «Порше Мобіліті», яка займається безпосередньо кредитуванням, доволі однозначна – суди стоять на боці саме кредитора, усе може змінити Верховний суд України, проте він не допускає до свого провадження справи по зазначеній юридичні особі. Що ж стосується ТОВ «Порше Лізинг Україна», то у зазначеного товариства виникли проблеми з договорами фінансового лізингу, що можна використати, як підставу для розірвання договору та повернення сплачених коштів.
Як вже було зазначено, послугами лізингу доволі часто користуються саме суб’єкти господарювання, тому велика доля саме корпоративних клієнтів у портфелі і ТОВ «Порше Лізинг Україна». Можливо тому при укладенні договорів з фізичними особами ніхто особливої уваги не звернув на те, що договір фінансового лізингу укладений з фізичною особою повинен бути посвідчений нотаріально.

Такого правового висновку прийшов Верховний суд України, розтлумачивши положення Цивільного кодексу України, у постанові № 6-2766цс15 від 16 грудня 2015 року.

Положення частини 2 статті 806 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) говорять про те, що договору лізингу застосовуються загальні положення договору про найм (оренду) та договору купівлі-продажу (поставки).
При цьому стаття 799 ЦК говорить про те, що договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи повинен бути укладений у письмовій формі та нотаріально посвідчений. Частина 1 статті 220 ЦК вказує, що у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним (недійсним).

І на заключення частина 1 статті 216 ЦК містить положення про те, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов’язані з його недійсністю.
Тобто, у разі, коли у клієнта-фізичної особи виникли труднощі з виконанням умов договору фінансового лізингу укладеного з ТОВ «Порше Лізинг Україна» і ніяк не вийшло домовитись про відстрочення платежу або його зменшення, то у суді свою стратегію захисту слід будувати саме на зазначених положеннях ЦК. Як наслідок суд повинен відмовити у задоволені позову про стягнення заборгованості за лізинговими платежами.
Дехто може вважати, що це буде кінцем судової тяганини з лізинговою компанією, проте це буде лише початок. З моменту коли рішення про відмову в задоволенні позову набере законної сили стане очевидним юридичний факт безпідставності перебування транспортного засобу у користуванні фізичної особи та безпідставного перебування сплачених клієнтом на користь ТОВ «Порше Лізинг Україна» грошових коштів.

Що у такому випадку робити клієнту? Відповідь одна – повертати сплачені на користь ТОВ «Порше Лізинг Україна» кошти та просити суд стягнути з лізингової компанії проценти за користування безпідставно набутими коштами та інфляцію. Сума звичайно вийде трохи меншою ніж сплачений доларовий еквівалент, проте це буде правильна юридична стратегія, ніж просити повернути долари.

Звичайно, можна знайти судову практику де суди стягували саме суму доларів, проте судами не були враховані положення статті 216 ЦК, яка вказує, що недійсний правочин не створює ніяких юридичних наслідків, крім тих, що пов’язані з його недійсністю, а також, що у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов’язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.

А тому, дивлячись на те, що при недійсності правочину положення договору не діють, а повертати потрібно те що, що взяв, тому, найбільш правильною буде практика, де суди будуть задовольняти позовні вимоги частково та стягуватимуть лише суму коштів в гривні переданих ТОВ «Порше Лізинг Україна», при цьому клієнту потрібно буде повернути товариству автомобіль, який набагато дорожче коштує ніж сума повернутих коштів. Як наслідок, доречнішим буде у відповідності до статті 1214 та статті 625 ЦК просити суд стягнути проценти за користування безпідставно набутими коштами та інфляційні витрати.

Крім усього вищезазначеного клієнту ТОВ «Порше Лізинг Україна» потрібно готуватися захищатися від додаткових позовів. Лізингова компанію може намагатися:

  • повернути переданий клієнту автомобіль;
  • у разі повернення автомобіля – стягнути збитки за зношеність автомобіля;
  • у разі неможливості повернути автомобіль – відшкодувати збити, які будуть становити вартість автомобіля на момент;
  • відшкодування (тобто на момент розгляду судової справи).

У зв’язку з цим, якщо Ви є споживачем лізингових послуг ТОВ «Порше Лізинг Україна» і у Вас виникли проблеми з виконанням договору фінансового лізингу, то краще відразу звернутися за допомогою до кваліфікованого юриста.

1149 Просмотров