201704.10
001_44

Зазвичай, учасниками дорожньо-транспортних пригод (ДТП) є водії різноманітних транспортних засобів. Але інколи учасником ДТП може стати і пішохід, який внаслідок наїзду автомобіля може зазнати тілесних ушкоджень. Дивлячись на те, що відновлення стану здоров’я може бути дуже затратним, то звичайно постане питання компенсації на лікування. Як правило, добросовісні водії, які здійснили наїзд на пішохода не покидають місця пригоди, а самостійно намагаються допомогти такій особі та якось вирішити виниклу проблему. Навіть у випадку небажання водія, якого визнають винним у ДТП, матеріально допомогти у відновленні здоров’я, то завжди можна звернутися до його страхової компанії, яка зобов’язана буде компенсувати завдані збитки здоров’ю.

Проте, інколи стається, що водії після наїзду на пішохода намагаються втекти з місця ДТП. Їхня єдина мета – уникнути будь-якої відповідальності. Дивлячись на те, що ДТП це ситуація, яка відбувається за лічені секунди, то не завжди можна швидко зорієнтуватися та запам’ятати ідентифікуючу ознаки автомобіля, який здійснив наїзд та втік з місця ДТП. Мова йде саме про номерні знаки автомобіля, його марку чи модель, колір, тощо. За таких обстави потрібно зібрати якомога більше свідків, які б могли запам’ятати певні особливості авто, зателефонувати за номером телефону 102 та повідомити диспетчера про місце ДТП та характеристики авто, яке здійснило наїзд. Такі дії можуть посприяти тому, що поліція може знайти винуватця та затримати його «по гарячих слідах». При цьому, потерпілий зможе відшкодувати завдану неправомірними діями шкоду без особливих труднощів.

Також, бувають випадки, коли не знайшлося свідків, які б запам’ятали певні особливості автомобіля або звінок на лінію 102 не дав результатів. У такому випадку слід оглянути місце пригоди на наявність камер відеоспостереження. Якщо такі є, то потрібно встановити кому вони належать та спробувати отримати копію відеозапису, по якому можна буде встановити усі обставини ДТП та знайти винного водія. Якщо цього не вдалося зробити самостійно то інформацію про камери потрібно передати працівникам поліції та звернутися до адвоката, який зможе допомогти в отриманні необхідної інформації.

На жаль, можуть бути ситуації, коли й усі вищевказані дії не дають результату, та встановити винного водія майже не можливо. В такому випадку постає логічне питання, що ж робити, якщо коштів на лікування не має і в кого їх взяти, адже фактично, особа яка повинна відповідати за завдану шкоду – відсутня. Проте, ситуація не безнадійна, і потрібно звертатися до Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ), яке знаходиться в м. Києві, Русанівський Бульвар 8. Дана організація є регулятором на ринку обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. При цьому пп. б) п. 41.1. ст. 41 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» покладає на МТСБУ обов’язок, за рахунок фонду захисту потерпілих, відшкодовувати шкоду завдану невстановленим  транспортним  засобом. Таким чином, якщо винну особу не буде знайдено, то компенсацію на лікування буде виплачувати дана організація у межах лімітів встановлених законом на момент пригоди (станом на дату написання статті – 200 000 гривень). Потрібно зазначити, що даний обов’язок виникає лише щодо відшкодування шкоди завданої здоров’ю і не розповсюджується на шкоду завдану майну. Тому, якщо внаслідок ДТП було пошкоджено автомобіль і винуватець утік, то відшкодувати шкоду вийде або у випадку встановлення такої особи та притягнення її до відповідальності, або у випадку наявності договору добровільного страхування майна (КАСКО).

Читайте також: Які штрафи можна нарахувати на зобов’язання з відшкодування шкоди

Для того, щоб отримати відшкодування за рахунок МТСБУ потрібно отримати документи, які б підтверджували наїзд. Звичайно їх повинні скласти працівники патрульної поліції, яких потрібно в обов’язковому порядку викликати на місце пригоди. Вони повинні взяти пояснення у потерпілого, свідків, скласти схему ДТП. Крім того, при наїзді на пішохода, якому завдано тілесних ушкоджень, в обов’язковому порядку повинна бути викликана слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій, так як у випадку наявності ушкоджень середньої тяжкості можуть бути підстави для притягнення винних до кримінальної відповідальності (викликають або працівники патрульної поліції, або диспетчер за номером 102). Скоріше за все, слідчий закриє кримінальне провадження у зв’язку з неможливістю встановити винну особу, але його постанова та інші документи дадуть можливість звернутися до МТСБУ для покриття затрат на лікування.

Підсумовуючи викладене, можна прийти до висновку, що у випадку наїзду та втечі винного водія з місця ДТП постраждалому пішоходу потрібно невідкладно повідомити працівників поліції за номером 102 про ДТП, та вказати ознаки автомобіля на підставі яких його можна ідентифікувати. Крім того, потрібно зібрати якомога більше свідків та доказів на підтвердження усіх обставин події до моменту приїзду поліції та слідчо-оперативної групи. У випадку не встановлення винного водія – звернутися з усіма наявними документами до МТСБУ для компенсації вартості лікування.

1262 Просмотров