Купівля та продаж корпоративних прав та проведення реєстрації змін учасників (засновників) Товариства
corporate-ma-rl

В даній статті пропоную розглянути процес переходу корпоративних прав на основі договору купівлі-продажу корпоративної части у статутному капіталі та проведення реєстраційних дій щодо змін відомостей щодо учасника (засновника) Товариства.

Продаж частки у статутному капіталі – це один із способів реалізації учасником ТОВ свого права, що передбачене чинним законодавством України та досить трудомісткий процес, який потребує максимальної уваги всіх його учасників. Утім, найбільш цікавим питанням є особливості оподаткування продажу корпоративних прав.

Так, згідно із ст. 53 Закону України «Про господарські товариства», учасник (засновник) ТОВ має право продати свою частку у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства або третім особам, які виявили бажання купити дану частку у статутному капіталі, якщо умовами статуту не передбачене інше.

Хто ж має першочергове право претендувати на купівлю частки?

Саме учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки учасника,пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права.

Купівля здійснюється за ціною та на інших умовах, на яких частка пропонувалася для продажу третім особам. Якщо учасники товариства не скористаються своїм переважним правом протягом місяця з дня повідомлення про намір учасника продати частку або протягом іншого строку, встановленого статутом товариства чи домовленістю між його учасниками, частка учасника може бути відчужена третій особі.

Також слід розуміти, що частка учасника товариства з обмеженою відповідальністю може бути відчужена до повної її сплати лише в тій частині, в якій її уже сплачено.Дане також передбачено і статтею 147 Цивільного кодексу України.

Стосовно вимог до договору купівлі-продажу, яким реалізується перехід прав та обов’язків від однієї сторони до іншої, дані вимоги вказані у Цивільному кодексі України, адже відповідно до ст. 208 ЦКУ, правочин у письмовій формі належить вчиняти: між юридичними особами, між фізичною та юридичною особою, між фізичними особами на суму, що перевищує у двадцять і більше разів розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян та інші правочини, щодо яких законом встановлена письмова форма.

Читайте також: Бажаєте зареєструвати ТОВ, проте не знаєте як?

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», має бути подано наступний пакет документів щодо проведення даної реєстрації змін відомостей щодо складу учасників (засновників) Товариства з обмеженою реєстрацією:

  1. Довіреність на право вчиняти дії від юридичної особи, нотаріально не посвідчується.
  2. Договір про перехід чи передачу частки учасника (засновника) у статутному капіталі юридичної особи,договір не обов’язково посвідчувати нотаріально.
  3. Протокол рішення загальних зборів Товариства, посвідчений нотаріально.
  4. Статут у новій редакції із внесеними змінами, посвідчений нотаріально.
  5. Оригінал квитанції про сплату державного платежу щодо внесення змін відносно юридичної особи.
  6. Заповнена реєстраційна картка.

Враховуючи викладене, реєстраційні дії щодо змін відомостей щодо учасника (засновника) Товариства пройдуть легко та даний матеріал стане корисним.

213 Просмотров