201717.05
картинка Курочкін (1)

Багато водіїв транспортних засобів доволі часто переймаються, що працівники поліції можуть без будь-яких підстав відібрати у них автомобіль та забрати його на штрафмайданчик. Ціль зазначеної статті – роз’яснити випадки, коли авто може бути вилучене, та за якої процедури.

Перш за все потрібно визначити, якими нормативно-правовими актами повинні керуватися працівники патрульної поліції у відносинах з учасниками дорожнього руху. Так, базовими документами, які закріплюють основні засади є: Закон України «Про національну поліцію» і Положення про патрульну службу МВС.Конкретні випадки та сама процедура вилучення врегульовані Кодексом України про адміністративні правопорушення та Порядком тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках (далі – Порядок). Окремі випадки вилучення автомобіля передбачені і спеціальними нормами, наприклад, положеннями Закону України «Про виконавче провадження» або Кримінально-процесуального кодексу України, проте вони не будуть розглянуті у зазначеній статті, так як у кожному окремому випадку існують свої спеціальні підстави вилучення та повернення майна (автомобіля) законному власникові. Якщо ж Ви не винні комусь певну суму коштів на підставі рішення суду, або Ваш автомобіль не було використано, як знаряддя злочину, то підстави вилучення автомобіля зазначені нижче будуть однакові, як для Вас, так і для інших водіїв, а тому, їх обов’язково потрібно дослідити.

Положення про патрульну службу МВС закріплює правопрацівників патрульної поліції затримати та доставити транспортний засіб для тимчасового зберігання (на штрафмайданчик). Загальні підстави затримання автомобіля визначені у Кодексі України про адміністративні правопорушення, а саме, у статті 2652, яка надає таке право у випадку:

 • використання транспортного засобу, який має технічні несправності, які забороняють використовувати автомобіль або перевозити пасажирів (несправна гальмівна система або система рульового керування, тощо);
 • якщо транспортний засіб не зареєстрований чи неперереєстрований, експлуатується без номерного знака або з номерним знаком, який знаходиться не у передбаченому для нього місці, або якщо номерний знак має покриття, яке ускладню його ідентифікацію (у тому числі у випадку наявності забруднення, яке не дає можливості чітко визначити символи номерного знака на відстані 20 метрів);
 • порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху;
 • використання спеціальних світлових сигналів, які дозволяється встановлювати тільки на оперативні або спеціальні транспортні засоби;
 • порушення прав дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна;
 • відсутності посвідчення подія відповідної категорії або особа відмовилася його пред’явити;
 • керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння;
 • порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами;
 • перевезення водіями іноземців та осіб без громадянства, та порушення встановлених правил перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні.

При цьому, положення статті 2652 Кодексу України про адміністративні правопорушення вказують на те, що у випадку виявлення одного з вищевказаних правопорушень, працівники патрульної поліції мають право тимчасового затримати транспортний засіб шляхом блокування,або доставлення його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху.

У свою чергу положення останнього абзацу пункту 5 Порядку говорять про те, що за умови наявності у водія можливості усунути порушення у максимально короткий строк, то поліцейський не повинен проводити тимчасового затримання транспортного засобу, а лише виписати протокол про адміністративне правопорушення або постанову (в залежності від виду правопорушення).

Якщо говорити про строки вилучення, то транспортний засіб може бути вилученнщ до моменту розгляду справи про адміністративне правопорушення, але не більше 3-х днів з моменту затримання. Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення, складення протоколу про адміністративне правопорушення або акту огляду, та тимчасового затримання транспортного засобу. Після спливу зазначеного строку власник автомобіля може звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу.

Що стосується процедури то вона починається з того, що працівник патрульної поліції через чергового відповідного територіального органу викликає евакуатор. Після приїзду евакуатора, поліцейський у присутності двох свідків та водія евакуатора складають акт огляду тимчасово затриманого транспортного засобу. Зазначений акт у обов’язковому порядку повинен містити інформацію про:

 • час, місце та обставини затримання;
 • реквізити особи, яка прийняла рішення про затримання;
 • реквізити затриманого транспортного засобу, його візуальні недоліки та пошкодження;
 • реквізити підприємства, яке доставить автомобіль на штрафмайданчик та реєстраційний номер евакуатора;
 • адресу штрафмайданчика;
 • реквізити водія, який буде здійснювати доставку транспортного засобу.

Зазначений акт в обов’язковому порядку повинен бути підписаний поліцейським, який прийняв рішення про затримання, водієм, який буде здійснюватиме доставку авто на штрафмайданчик та двома свідками. Якщо порушник присутній при складанні акту, то він теж може його підписати.

Повернення транспортного засобу відбувається на підставі заяви власника (водія) автомобіля, за умови оплати вартості транспортування та зберігання транспортного засобу і пред’явлення протоколу, або постанови про адміністративне правопорушення, якщо такі складалися.

Якщо узагальнити судову практику у спорах пов’язаних з вилученням автомобіля, то як правило працівники поліції вилучають транспортні засоби у зв’язку з порушенням правил паркування (на зупинці громадського транспорту, пішохідному переході, тротуарі). Доволі часто судді визнають протиправними такі дії патрульних і це пов’язане з тим, що поліцейські не надають ніяких доказів на підтвердження того, що автомобіль перешкоджає дорожньому руху чи ускладнює рух пішоходів. Іншою підставою для оскарження дій патрульних – є неналежне оформлення протоколу про адміністративне правопорушення та акту огляду транспортного засобу, що теж дуже часто зустрічається на практиці.

Підсумовуючи вищевикладене, можна зробити декілька порад для автомобілістів, щоб уникнути вилучення автомобіля:

 • Не порушувати правил стоянки;
 • Якщо процедура вилучення автомобіля була розпочата і в цей момент Ви повернулися до свого авто – запропонуйте самостійно усунути порушення на місці. У такому випадку у патрульних будуть відсутні правові підстави для вилучення автомобіля;
 • Якщо працівники патрульної поліції звернулися до Вас у момент, коли Ви знаходитесь в автомобілі і наполягають на вилученні авто, то вимагайте у них пояснень, на якій підставі вони хочуть вилучити транспортний засіб, яким чином він заважає дорожньому руху та чому зазначені порушення не можна усунути на місці. Якщо поліцейські зрозуміють, що водій юридично грамотний, то можуть припинити будь-які дії з вилучення авто;
 • Якщо поліцейські не дали ніяких аргументованих пояснень та продовжують дії з вилучення автомобіля – викликайте кваліфікованого адвоката;
 • Якщо ж транспортний засіб все таки вилучили в обов’язковому порядку, зверніться до юриста та проконсультуйтеся стосовно правомірності вилучення та порядку повернення автомобіля. Це допоможе зекономити нерви та час.
13869 Просмотров