201621.10
Фіктивність правочину про передачу майна боржника третій особі після винесення судового рішення про стягнення боргу

Не рідкою є ситуація, коли виконати рішення суду про стягнення заборгованості з боржника стає неможливо, оскільки у останнього відсутнє майно, на яке можна було б звернути стягнення. У деяких випадках виявляється, що незадовго після винесення судового рішення, боржник відчужив своє майно на користь третіх осіб. При цьому, суди визнавали такі договори дійсними, оскільки на майно не було накладено арешт.

19.10.2016 року Верховний Суд України розглянув дану проблему у своїй постанові по справі № 6-1873цс16.

Як зазначається в постанові, проти відповідача було винесене судове рішення, про стягнення з нього заборгованості на користь позивачки. Через декілька днів після проголошення зазначеного судового рішення, він уклав договори дарування, за якими подарував усе належне йому нерухоме майно своїй дружині. Суд зазначив, що відповідач був обізнаний про судове рішення про стягнення з нього заборгованості, оскільки він був присутній під в залі суду під час його проголошення. У зв’язку з цим, він міг передбачити негативні наслідки для себе у випадку виконання судового рішення шляхом звернення стягнення на це нерухоме майно.

Беручи до уваги вищезазначене, суд дійшов висновку, що дії сторін договорів дарування були направлені на фіктивний перехід права власності на нерухоме майно до близького родича з метою приховати це майно від виконання в майбутньому за його рахунок судового рішення про стягнення грошових коштів.

Такий правовий висновок ВСУ покращує порядок виконання судових рішень, адже навіть у випадку відчуження боржником майна на етапі судового розгляду такий правочин можна буде визнати фіктивним, а тому, він не створюватиме юридичних наслідків для сторін. І як наслідок цього, існує об’єктивна можливість повернути майно у власність боржника після чого звернути стягнення на це майно.Постанова Верховного Суду України від 19 жовтня 2016 року у справі № 6-1873цс16 –
https://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/C42A76FD2FDF2245C225805D0042E2C7

751 Просмотров

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/makmel/mak-mel.com/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399