201914.10
Як витребувати чи забезпечити докази в цивільному процесі?

Кожен з нас чує від друзів, колег або по телебаченню про цивільні спори, деякі ж і самі стикаються з ними, але лише одиниці знають і розуміють тонкощі ведення цивільної справи для того, щоб отримати позитивний результат. Цивільний процес має багато аспектів, що передбачені Цивільним процесуальним кодексом України. Одним з найважливіших з них є докази. Але ж що робити якщо Ви розумієте, що в подальшому існує вірогідність втрати цінних доказів та можливості посилатися на них? Для цього в українському законодавстві передбачений механізм забезпечення доказів.

Що таке забезпечення доказів?

Забезпечення доказів – це певна процесуальна дія суду задля «фіксації», збереження цінних для справи доказів.. Існують такі способи забезпечення: допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов’язання вчинити певні дії щодо доказів, також у необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом.

Що потрібно зробити для забезпечення доказів?

По-перше, до суду подається заява про забезпечення доказів, в якій вказуються відомості про заявника (прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання тощо), аналогічні відомості стосовно другої сторони (якщо вона відома).

По-друге, потрібно чітко зазначити чому саме Ви вважаєте, що цей доказ важливий.

По-третє, за подання даної заяви сплачується судовий збір у розмірі 401,4 гривень станом на 1 липня 2019 року. Обов’язково до заяви додається квитанція про сплату такого судового збору. Натомість, звернемо Вашу увагу на те, що за подання клопотання про витребування доказів не сплачується жодного судового збору в тому випадку, коли воно задоволене судом. Для цього важливо правильно скласти прохальну частину клопотання про витребування.

Наприклад:
«Прошу: витребувати у ТОВ «ІКС» (09712, м. Київ, вул. Іванова, буд.4, код ЄДРПОУ 09876543) договір купівлі-продажу від 19.09.2018року укладений між Особою 1 та Особою 2»

Як приклад задоволення клопотання можна також розглянути судову справу № 310/3628/19 від 22 травня 2019 року про витребування з Бердянського об`єднаного управління ПФУ довідки про розмір пенсії станом на теперішній час.

Коли подається заява про забезпечення доказів?

Таку заяву Ви можете подати до суду як до, так і після подання позовної заяви. Але варто пам’ятати, що в першому випадку подальша позовна заява повинна бути подана до суду протягом десяти днів з дня ухвали про забезпечення доказів, інакше ця ухвала буде скасована. Заява про забезпечення доказів або ж клопотання про їх витребування можуть бути подані на стадії підготовчого провадження.

Судова практика розгляду заяв про забезпечення доказів показує в основному позитивні рішення, окрім випадків, коли були порушені вимоги до складання заяви або ж не було сплачено судовий збір. Тож, радимо дотримуватися всіх вище зазначених пунктів для досягнення бажаного результату.

Отже, цей інститут є важливим забезпеченням прав та можливістю отримати ті чи інші докази, документи тощо для того, щоб успішно виграти справу.

4950 Просмотров