201920.06
Як водію оскаржити незаконні дії поліцейського та захистити свої права?

1.Постанова чи протокол?

Навіть дуже досвідчений водій, хоч раз у своєму житті, був зупинений працівниками патрульної поліції за порушення правил дорожнього руху. До нас часто звертаються водії, щоб оскаржити постанову та накладення адміністративного стягнення.
Наразі Кодексом України про адміністративні правопорушення (надалі – КУпАП) передбачена адміністративна відповідальність за такі адміністративні правопорушення: стаття 121; Стаття 121-1; Стаття 121-1; 122; Стаття 122-2; Стаття 122-4; Стаття 122-5; 123; 124; 1241; 125; 126; 127; 1271; 1272; 128; 1281; 129; 130; 1321; 133; 1331; 1332, а також адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксовано в автоматичному режимі або якщо порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів зафіксовано в режимі фотозйомки (відеозапису).
Навіть якщо Ви були необачні й не помітили, що залишили машину на місці для інвалідів, або, наприклад, зупинилися на хвильку, щоб висадити пасажира у недозволеному для цього місці, то поліцейській патрульної служби має всі законні підстави виписати постанову про адміністративне правопорушення й накласти адміністративне стягнення.
Разом с цим КУпАП встановлює різний порядок фіксації адміністративного правопорушення: у випадку, якщо особа була зупинена за, наприклад, порушення правил зупинки, стоянки або паркування транспортних засобів, то складається постанова, але особа оскаржує вчинення адміністративного правопорушення, або хоче долучити до розгляду справи юридичну допомогу адвоката, який не може під’їхати на місце зупинки/розгляду, то в цьому випадку до постанови додається протокол, у якому буде зазначено місце, дата та час розгляду справи про адміністративне правопорушення.

2. Чи можна скасувати постанову та накладення адміністративного стягнення?

Якщо патрульний відмовить Вам у клопотанні про відкладання розгляду справи, у зв’язку із необхідністю отримання правової допомоги та неможливістю прибути адвоката, або в ознайомленні з матеріалами справи, оскарженні постанови або користування послугами перекладача, то сміливо оскаржуйте його дії в суді, й Ваша постанова має всі шанси бути скасованою. На підтвердження цього, наводимо ухвалу Вищого адміністративного суду про скасування постанови про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП і накладено стягнення у виді штрафу   255,00 грн : «Відповідно до п.9 розділу ІІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов’язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачається КУпАП), заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. Під час розгляду справи потерпілого може бути опитано як свідка. Проте, як встановлено судами, та вбачається із відеозапису, під час розгляду справи про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, вказаний вище порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення дотримано не було. Зокрема, коли позивач заявив про намір подати клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку із необхідністю отримання правової допомоги та неможливістю прибути адвоката, інспектор заявив про те, що дане клопотання буде ним відхилено. Таким чином, інспектор заздалегідь, без вивчення клопотання, дослідження підстав його заявлення, визначив рішення, яке за будь-яких підстав буде ним прийнято. Окрім того, із відеозапису також встановлено, що позивачу було надано час для написання письмових пояснень, але до їх пред’явлення, тобто також без вивчення, інспектором складено постанову, текст якої оголошено позивачу. Окрім того, справу було розглянуто до прибуття адвоката, що порушило право на захист позивача».

Підсумовуючи вищевикладене:

  • по–перше під час зупинки транспортного засобу спочатку потрібно дізнатись про причину цієї зупинки, перевірити посвідчення поліцейського та переписати його дані, і лише потім пред’являти працівнику поліції свої документи;
  • по-друге, якщо Вас звинувачують у вчиненні адміністративного правопорушення, то Ви маєте повне право вимагати від працівника патрульної поліції не виносити відразу постанову, а розгляд справи щодо притягнення до адміністративної відповідальності відкласти на інший день, з метою надати Вам, наприклад, час та можливість реалізувати Ваше право на юридичний захист, зокрема, підготувати та подати свої докази, пояснення, отримати правову допомогу від адвоката тощо.
3172 Просмотров

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/makmel/mak-mel.com/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399