201928.07
Порядок притягнення до адміністративної відповідальності особи,          відносно якої закрито кримінальне провадження за фактом ДТП

Дорожньо-транспортна пригода – визначення, яке відоме всім. Кожного дня ми чуємо в засобах масової інформації новини про те чи інше ДТП, про ДТП, яке спричинило тяжкі наслідки або просто пошкодження автомобілів.
Питання ДТП можна розглядати з різноманітних правових аспектів, сьогодні ми поговоримо про те, як себе поводити потерпілому чи учаснику дорожньої пригоди, вини якої не було, а винну особу не притягнули до кримінальної відповідальності та й «забули» притягнути до адміністративної.

Розглянемо в чому відмінність адміністративної від кримінальної відповідальності.
Адміністративна відповідальність, згідно ст.124 Кодексу України про адміністративну відповідальність, настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Кримінальна ж відповідальність, згідно ст. 286 Кримінального кодексу України, настає за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, якщо вони спричинили смерть потерпілого або заподіяли тяжке тілесне ушкодження, якщо вони спричинили загибель кількох осіб.

Відтак, в залежності від наслідків які настали внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, і буде вирішуватись до якої відповідальності притягувати винну особу.
Звертаємо увагу, що при притягненні особи до адміністративної чи до кримінальної відповідальності, встановлюється вина особи, а саме, що саме внаслідок дій чи бездіяльності конкретної особи було спричинено ДТП.

Доволі часто, в разі настання тілесних ушкоджень пасажирам чи то самим водіям, відкривається кримінальне провадження за вже згаданою статтею 286 Кримінального кодексу України. Однак, в ході досудового розслідування виявляється, що у потерпілого легкі тілесні ушкодження, що вже не може бути підставою для притягнення винної особи до кримінальної відповідальності, а також є законною підставою для закриття такого кримінального провадження на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, у зв’язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.

Водночас слідчий, закриваючи кримінальне провадження більше жодних дій не вчиняє, що ж тоді робити потерпілому, хто має відшкодовувати шкоду завдану його майну, оскільки, згідно статті 6 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров’ю та/або майну потерпілого.

Відтак, що ми маємо? А маємо ми вкрай неприємну ситуацію для потерпілого, оскільки ДТП було, а особу яка його спричинила до відповідальності не притягнуто, а головне невстановлена її вина, що фактично унеможливлює отримання страхового відшкодування.

Що ж тоді робити?
Закриття кримінального провадження, в тому числі і за відсутності в діянні складу кримінального правопорушення, не передбачає обов’язку слідчого скеровувати такі матеріали в компетентні органи для притягнення такої особи до адміністративної відповідальності.

Однак, такий обов’язок слідчого є! Цей обов’язок опосередковано випливає з частини 5 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якої, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Аналогічна норма закріплена пунктом 5 розділу 5 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі.

Законодавець, встановлюючи строки накладення адміністративного стягнення у разі закриття кримінального провадження, не передбачив на кого саме покладається обов’язок передачі матеріалів та відомостей про ДТП в компетентні органи. Вочевидь, такий обов’язок лягає на слідчого, який закриває кримінальне провадження.

Рекомендуємо звертатися безпосередньо до слідчого із заявою про необхідність виділення матеріалів кримінального провадження для передачі їх у відповідне відділення національної поліції України про притягнення винної особи до адміністративної відповідальності.
В разі якщо слідчий не реагуватиме на Ваші законні вимоги, слід звертатись вже із скаргами на дії останнього, безпосередньо у відповідну прокуратуру.

5369 Просмотров