201920.09
Новий порядок перевірок Держпраці затверджений 21 серпня 2019 року КМУ, про що потрібно знати

Після резонансного визнання Шостим апеляційним адміністративним судом нечинною Постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295, яка встановлювала спеціальний порядок здійснення перевірок Держпраці, всі роботодавці затамували подих в очікуванні позитивних змін.

21 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України Постановою № 823 затвердив новий Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі – Порядок).

Не зважаючи на те, що проекти нового Порядку давно доступні у мережі інтернет, і кожний бажаючий мав змогу з ними ознайомитись, остаточна редакція були прийнята відносно нещодавно.

У цій статті ми дуже лаконічно розповімо, чим новий Порядок відрізняється від старого, і традиційно дамо практичні поради роботодавцям, як вести себе під час перевірок Держпраці.

Різниця між новим і старим Порядками

На жаль, окрім деяких негативних змін, порядок залишився незмінним:

 • Дві форми контрольних заходів – інспекційні відвідування, невиїзні інспектування.
 • Наявність у інспектора можливості не повідомляти підприємця про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин.
 • Максимальний строк проведення інспекційного відвідування 10 робочих днів.
  Зміна 1. Перебіг строку починається з наступного дня після надання об’єктом відвідування документів і пояснень, необхідних для проведення перевірки.
  Зміна 2. Для суб’єктів мікропідприємництва та малого підприємництва прибрали скорочений строк – 2 робочих дні.
 • З метою виявлення неоформлених трудових відносин інспектори мають право о будь-якій годині проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень, у яких використовується наймана праця.
 • На одинці ставити працівникам запитання щодо предмета інспекційного відвідування.
 • Фіксувати заходи державного контролю засобами аудіо-, фото-, відеотехніки.
 • Ознайомлюватись з будь-якими книгами, реєстрами, документами, ведення яких передбачено законодавством про працю.
 • Інші процедурні моменти залишились незмінними.

До підстав проведення інспекційних відвідувань додали:

 • За дорученням Прем’єр-міністра України.
 • За зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
 • За запитом народного депутата.
 • У разі невиконання вимог припису.

Тобто, не виконуючи приписи, роботодавці ризикують стати постійною «годівничкою» для Держпраці.

Дії підприємця на випадок інспекційного відвідування:

1. Заздалегідь надати персоналу алгоритм поведінки на випадок перевірки Держпраці.

Інструктаж працівників є вкрай важливим, адже звичайні люди, які працюють на підприємстві, можуть не розуміти суті питань, які ставить інспектор. Відповіді, які надають не проінструктовані працівники, можуть зашкодити інтересам роботодавця.

2. Перед допуском інспектора до проведення інспекційного відвідування перевірити наявність підстав не допуску.

Пункт 14 Порядку містить перелік підстав для не допуску інспектора до проведення інспекційного відвідування, а саме: відсутність службового посвідчення та відсутність на офіційному веб-сайті Держпраці не оприлюднено рішення Мінсоцполітики про затвердження форми акта інспекційного відвідування.

Одразу зазначаємо, що форма акту на веб-сайті наявна, проте ніхто Вам не завадить зайвий раз переконатись у цьому, доки адвокат їде на підприємство.

А для того, щоб переконатись у справжності посвідчення, необхідно перевірити наявність відомостей про інспектора та порівняти реквізити наданого посвідчення з переліком посвідчень, який ведеться кожним територіальним управлінням Держпраці. Перелік всіх актуальних посвідчень Ви зможете знайти за посиланням http://dsp.gov.ua/informatsiia-pro-sluzhbovi-posvidchennia-inspektoriv-pratsi/.

3. Скористатись правом на отримання копії направлення на проведення перевірки

Відповідно до п. 9 Порядку під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен пред’явити об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення. На вимогу об’єкта відвідування або уповноваженої ним посадової особи інспектор праці надає копію відповідного направлення на проведення інспекційного відвідування та вносить запис про проведення інспекційного відвідування до відповідного журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) об’єкта відвідування (за його наявності) перед наданням акта для підпису.
4. Слідкувати за тим, щоб перевірка відбувалась виключно в межах та з питань, зазначених у направленні.

Відповідно до пп. 2 п. 11 Порядку інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно без попереднього повідомлення мають право ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства, та отримувати завірені об’єктом відвідування їх копії або витяги.

Деякі роботодавці від страху дають всю документацію, яку запитує інспектор. Нехай питанням надання документів на перевірку займається особа, відповідальна за кадрову документацію, або юрист, який зможе наперед розрахувати всі ризики.

5. У разі незгоди з висновками Акту перевірки підписуйте його із зауваженнями.

Відмова від підписання Акту інспекційного відвідування не вихід із ситуації. Протягом трьох робочих днів за днем, що настає за днем підписання Акту об’єкт відвідування має право подати зауваження до Акту, які будуть його невід’ємною частиною (п. 21 Порядку).

У зауваженнях необхідно розписати як формальні, так і фактичні підстави незгоди об’єкта відвідування з висновками, зазначеними у Акті. Такі дії допоможуть у майбутньому під час процедури судового оскарження.

Формат статті не дозволяє нам описати всі дієві інструменти, які ми постійно застосовуємо на практиці. Але ми сподіваємось, що наші поради допоможуть Вам захистити свої інтереси, не доходячи до процедури судового оскарження.

4651 Просмотров