202003.05
Oформлення ДТП за допомогою європротоколу

Кількість дорожньо-транспортних пригод (далі – ДТП) на дорогах України за 2019 рік сягнула 160 675 випадків. Серед них чимало невеликих ДТП, наслідки яких є мінімальними для їх учасників та з метою економії часу при оформленні ДТП існує спрощена система оформлення ДТП

Європротокол – це спеціальний бланк повідомлення про настання дорожньо-транспортної пригоди, який заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці аварії, потім надається страховику та стає підставою для виплати страхового відшкодування потерпілим.

Законодавче регулювання Європротоколу

У вересні 2011 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування» № 3045-VI, яким було запроваджено спрощену систему оформлення ДТП (Європротокол).

Відповідно до пункту 17.5 статті 17 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (надалі – Закон) при укладенні договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності страховик зобов’язаний безоплатно видати страхувальнику спеціальний знак, що затверджується Уповноваженим органом за поданням МТСБУ, та бланк повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка.

Зазначений у пункті 17.5. статті 17 Закону бланк повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка — це і є Європротокол.

Умови, за яких може бути складений Європротокол

Відповідно до пункту 33.2. статті 32 Закону передбачено можливість складення спільного повідомлення про ДТП, однак за наявністю певних умов:
1. учасники ДТП мають діючі поліси обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;
2. за відсутності травмованих (загиблих) людей;
3. за згоди водіїв транспортних засобів щодо обставин скоєння ДТП;
4. за відсутності в учасників ДТП ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;

17 квітня 2019 року у справі № 728/682/17 Верховний Суд зазначив, що у пункті 33.2 статті 33 Закону передбачений вичерпний перелік умов, за наявності яких учасники дорожньо-транспортної пригоди можуть скористатись Європротоколом.

У такому разі, якщо дотримані усі ці умови, водії транспортних засобів після складення повідомлення (Європротоол) мають право залишити місце дорожньо-транспортної пригоди та звільняються від обов’язку інформувати відповідні підрозділи Національної поліції про її настання.

Згідно з Приміткою до ст. 124 КУпАП, особа, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, звільняється від адміністративної відповідальності за порушення ПДР, що спричинило пошкодження транспортних засобів, за умови, що учасники ДТП скористалися правом спільно скласти повідомлення (Європротокол) про цю пригоду відповідно до Закону.

Важливо: у разі оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі уповноважених на те працівників відповідних підрозділів Національної поліції розмір страхової виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, не може перевищувати максимальних розмірів, затверджених Уповноваженим органом за поданням МТСБУ, що діяли на день настання страхового випадку. Максимальний розмір страхового відшкодування згідно розпорядження Національної комісії № 3471 від 29.12.2015 року становить 50 000 гривень.

Виняток: у Постанові КЦС у складі Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі № 204/3413/16 суд зазначив, що оформлення дорожньо-транспортної пригоди за участю особи, яка за законом звільнена від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України, має відбуватись з інформуванням відповідних підрозділів Національної поліції, складання Європротоколу у такому випадку не допускається.

Електронний Європротокол

Електронний Європротокол – це єдина форма у всій Європі, яка заповнюється учасниками ДТП на місці аварії.

Рішенням Президії МТСБУ від 13.07.17 № 403/2017 визначено, що з 01.10.2017 Європротокол, оформлений в електронній формі, є повним аналогом європротоколу, пред’явленого страховику в паперовій формі. Різниці між електронним європротоколом і паперовим немає.

Зверніть увагу, що є декілька особливостей заповнення електронного Європротоколу:

1. учасники ДТП мають мати діючі поліси обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Однак, якщо у одного з учасників ДТП є поліс іноземного страховика, тоді необхідно заповнювати паперовий варіант Європротоколу або викликати працівників поліції.
2. для оформлення електронного Європротоколу необхідні технічні засоби:
2.1 смартфон чи планшет з камерою;
2.2 наявність доступу до інтернету.
3. заповнений електронний Європротокол страхова компанія отримую автоматично.

Отже, варто зазначити, що впровадження в Україні спрощеної системи оформлення ДТП (Європротоколу) має ряд позитивних моментів:
1. Економія часу;
2. Відсутність адміністративного покарання у зв’язку з ДТП;
3. Відсутність заторів через швидку та просту процедуру оформлення Європротоколу.

5180 Просмотров