«Купівля» авто за довіреністю. 
Реальна економія часу та грошей чи «скупий платить двічі»?

Купівля автомобіля шляхом видачі, так званої «генеральної довіреності», нажаль, все ще залишається популярним методом придбання авто. Деякі автолюбителі мотивуються бажанням зекономити часові та грошові ресурси, а також помилково вважають, що якщо вже довіреність підписав нотаріус, то «більш законною» угода не може бути.

Проте, така думка бажаючих придбати авто є хибною, і «нові власники» навіть не розуміють, що в будь-який момент вони ризикують залишитися без свіжо придбаного залізного коня, або ще гірше – мати справу з правоохоронними органами, доказуючи, що вони не викрадали авто.

Враховуючи актуальність та болючість даної проблеми на автомобільному ринку України, ми вирішили поділитися власним досвідом та знаннями з читачами. Далі ми опишемо ризики, з якими стикаються нові «власники» по довіреності, а також надамо поради від наших юристів, якими Ви можете скористатися при купівлі автомобіля.

Що ж таке «генеральна довіреність»?

Перш за все слід зазначити, що чинним законодавством України взагалі не передбачено такий термін як «генеральна довіреність». Натомість використовується термін «довіреність».

Відповідно до частини 3 статті 244 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва її інтересів перед третіми особами. Очевидним є, що таке визначення не передбачає перехід права власності на об’єкт. В свою чергу, ст. 237 ЦК чітко вказує, що представництво – це правовідношення, в яких одна сторона має право лише вчиняти певні дії від імені другої сторони, інтереси якої вона представляє.

Таким чином, оформлюючи «генеральну довіреність» на автомобіль, Ви маєте право лише користуватись та розпоряджатись автомобілем. При «продажу» автомобіля за «генеральною довіреністю» не відбувається перехід права власності на авто, тому продавець залишає у себе всі правомочності власника, а саме: продати, здати в оренду, передати авто у заставу тощо.

Після того, як ми розкрили видумане поняття «генеральна довіреність», слід перейти до опису можливих ризиків при «купівлі» авто за довіреністю.

Нестійкість договору

Стаття 248 ЦК України передбачає, що довіритель, тобто «продавець», має право в будь-який час скасувати видане доручення та передоручити автомобіль іншій особі. І таким чином, ця «інша особа» на законних підставах зможе забрати Ваш автомобіль. Отже, покупець у даному випадку є беззахисним і те, чи буде він їздити на новенькому авто – залежить від волі продавця.

Застава або арешт

Раніше ми вже визначили, що при «купівлі» авто за довіреністю, власником авто все ж залишається продавець. Наприклад, справжній власник авто може при укладенні кредитних договорів з банком, додатково укласти договір застави автомобіля. Таким чином, у разі не виконання продавцем зобов’язань перед банком – авто перейде у власність банку, а отже і довіреність на авто не надаватиме Вам жодного права керувати ним.

Або ж припустимо, що з приводу продавця розглядається якийсь майновий спір, і тоді суд через виконавчу службу зможе накласти арешт на автомобіль. Як Ви розумієте, дані про арешт авто передаються і до правоохоронних органів. Тому після накладення арешту, патрульна поліція матиме змогу «порадувати» Вас та забрати авто на штраф майданчик. Потрібно чітко розуміти, що в такій ситуації Ви не матимете жодних підстав оскаржувати дії поліцейських та вимагати повернення авто Вам як «власнику за довіреністю».

Гарним підтвердженням даної тези слугує рішення Апеляційного суду Одеської області у справі № 521/20123/17, де суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги, в якій позивач зазначив, що на автомобіль, яким він користується на підставі довіреності, накладено арешт і просить визнати право власності за ним, а також зняти з під арешту майно. Цитата з рішення: «Доводи позивача про те, що він фактично є власником, оскільки між ним та реальним власником був укладений фактично договір купівлі-продажу, та йому передано ключі, свідоцтво та сам автомобіль, а також те, що на виконання угоди ними було сплачено відповідачці грошові кошти, суд не прийняв до уваги з огляду на те, що дані твердження є неналежними та недопустимими, оскільки суперечать нормам, що регулюють договір купівлі-продажу.

Апеляційний суд був погоджений із рішенням 1-ї інстанції, в якому зазначалося, що позивач відповідно до довіреності, був уповноважений самостійно розпоряджатися спірним транспортним засобом, зокрема, з метою перереєстрації авто в органах ДАІ, але не скористався можливістю у відведений час так само як і відповідач, заява від якого про зняття з обліку автомобіля не подавалась і її огляд органами ДАІ не здійснювався.

Суд відмовив у позові щодо звільнення майна з-під арешту в порядку ст. 59 ЗУ «Про виконавче провадження», оскільки такі вимоги є взаємопов’язаними із встановленням права власності на нього».

Закінчення строку довіреності

Проблема може виникнути і тоді, коли строк дії довіреності закінчиться, і тоді Ви будете змушені шукати свого продавця. Варто також знати, що довіреність втрачає силу і в разі смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісти відсутньою. Після цього спадкоємці або опікуни цієї особи, мають законні підстави повернути транспортний засіб, якій належав померлому чи недієздатному на праві власності.

ДТП або викрадення авто

У разі виникнення дорожньо-транспортної пригоди може бути завдано шкоди «Вашому» автомобілю. Не завжди страхова може відшкодувати завдану шкоду (наприклад винуватець ДТП не застрахований), тому доведеться звертатися до суду і стягувати з порушника відшкодування. Тут і можуть виникнути певні неприємні нюанси. Оскільки власником авто все ще залишається продавець, то вважається, що майнова шкода завдана саме йому, тому лише продавець має право на таке відшкодування. Враховуючи це, у разі виникнення ДТП за вини іншої особи та відсутності можливості страхової відшкодувати збитки, новому «власнику» за довіреністю доведеться здійснювати ремонт автомобіля за власний рахунок.

Дещо схожий нюанс як і при ДТП може виникнути і у разі викрадення авто. Якщо зранку Ви не знайдете авто на тому місці, де вчора його запаркували – то відразу зателефонуєте до поліції. У такому випадку, у разі викрадення авто знову ж таки потерпілим визнається законний власник автомобіля, тобто продавець. І тому можуть виникнути деякі перешкоди для віднаходження авто у зв’язку з невизначеністю Вашого юридичного статусу у кримінальному провадженні.

Автомобіль є об’єктом спільної сумісної власності подружжя

Дана теза є також надзвичайно важливою та болючою для автовласників. Припустимо, що Ви купили авто «за довіреністю». Продавець на момент угоди був одружений. Зрозуміло, що жодного завіреного дозволу на продаж авто від другого з подружжя, він не отримував, оскільки юридично жодного продажу і не відбулось. Проходить деякий час, і продавець розлучається зі своєю половинкою. Очевидно, що після розірвання шлюбу, другий з подружжя захоче поділити майно, а в тому числі і машину. В такому випадку «новому власнику» доведеться ділитися. З цього приводу маємо також свіжий приклад з судової практики:

«Суд першої інстанції виходив із того, що видачею нотаріально посвідченої довіреності було приховано інший правочин, а саме договір купівлі-продажу спірного автомобіля, оскільки було передано грошові кошти за вказаний автомобіль у розмірі 8 490 доларів США, а продавець в свою чергу передала автомобіль та довіреність з правом відчуження транспортного засобу. Суд дійшов висновку, що автомобіль було придбано за час перебування сторін у шлюбі, він є спільною сумісною власністю подружжя. Оскільки частки майна дружини та чоловіка рівні, тому особа має право на половину вартості автомобіля, який відповідач відчужив без її згоди.

Верховний Суд визнав безпідставними покликання апеляційного суду на те, що відповідач у передбаченому законом порядку не набув права власності на автомобіль, а отримання довіреності не є підставою для набуття права власності на транспортний засіб, оскільки позов пред’явлено не про визнання права власності на автомобіль, набутим за довіреністю, а про дійсність договору й про поділ майна подружжя за час шлюбу, що не заперечується.
Оскільки автомобіль було продано без згоди позивача, ВС дійшов висновку, що позивач має право на відшкодування їй 1/2 частки його вартості (постанова від 30.01.2019 у справі № 444/848/16-ц).»

Як уникнути неприємностей при купівлі автомобіля?

Враховуючи значну кількість можливих ризиків та тяжкість їх наслідків для «власників авто по довіреності», наполегливо рекомендуємо укладати повноцінний договір купівлі-продажу. Наразі таки договори готуються сервісними центрами МВС України безкоштовно. Окрім цього, звернувшись до такого сервісного центру, Ви матимете можливість на проведення огляду авто Експертною службою МВС. Дана послуга є також безкоштовною. Таким чином, Ви зможете захистити себе на 100% та бути впевненими у правильності вашої покупки.

Висновок

Дійсно, придбання автомобіля є справді радісним момент для будь-якого автовласника, для когось навіть дитячою мрією. Ми глибоко переконані, що наведені факти у даній статті, змогли переконати Вас відмовитись від варіанту «купівлі авто за довіреністю». Не намагайтесь зекономити час чи гроші при купівлі автомобіля, оскільки, можливо, за таку «економію» доведеться платити двічі.

5046 Просмотров