Планова перевірка ДФС та Держпраці. Немає повідомлення – немає перевірки

З визнанням Шостим апеляційним адміністративним судом нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 295, було скасовано спеціальний акт, яким встановлювався порядок здійснення перевірок Держпраці. Тож станом на сьогоднішній день, порядок проведення перевірок органами Держпраці регулюється лише Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон №877). Цим же законом та Податковим кодексом України регулюється порядок перевірок органами Державної фіскальної служби.

Тож пропонуємо більш детально розглянути особливості здійснення перевірок такими контролюючими органами як ДФС та Держпраці, зокрема в тій частині, що стосується направлення письмового повідомлення про проведення перевірки, а також проаналізувати наслідки його відсутності.

Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону №877, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб’єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Як бачимо, даною нормою встановлено обов’язок контролюючого органу направляти письмове повідомлення суб’єкту господарювання про проведення перевірки. Однак, на практиці трапляються випадки, коли таке повідомлення не направляється.

Щодо обов’язку зрозуміло, а от як щодо наслідків недотримання такого обов’язку з боку контролюючого органу? Тут пропонуємо звернутися до судової практики.

Щодо Держпраці

Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом у Постанові від 25.01.2018 року по справі №804/15742/15 вказано, що порушення перевіряючим вимог частини 4 статті 5 Закону № 877, якою встановлено можливість здійснення планового заходу з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб’єкта господарювання про його проведення не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу є підставою для визнання протиправними дій  по проведенню такої  перевірки,  та як наслідок, припис також є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо ДФС

Тут все куди легше, адже окрім Закону №877, обов’язковість направлення повідомлення про проведення перевірки встановлено ще й Податковим кодексом України, зокрема ч. 77.4 ст. 77: право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Верховний Суд з даного питання висловлює однозначну позицію: відсутність доказів повідомлення про проведення перевірки є порушенням порядку проведення перевірки, що дає підстави вважати висновки такої перевірки передчасними, а наслідки такої перевірки у вигляді оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій є неправомірними та підлягають скасуванню. Така позиція висвітлена, зокрема, в Постанові Верховного Суду від 19 лютого 2019 року у справі №825/924/17, Постанові Верховного Суду від 07 травня 2018 року у справі №810/3188/17, Постанові Верховного Суду від 02 травня 2018 року у справі №804/3006/17.

Отже, судова практика у спорах з Держпраці та ДФС зводиться до того, що планова перевірка можлива лише за умови письмового повідомлення суб’єкта господарювання про його проведення не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

У разі неотримання суб’єктом господарювання за 10 днів до здійснення планової перевірки повідомлення, він має право не допускати посадових осіб контролюючого органу до здійснення перевірки, на підставі статті 10 Закону № 877, а усі наслідки здійсненної перевірки підлягають скасуванню.

Тож, якщо до Вас на підприємство завітав контролюючий орган, радимо ретельно перевірити дотримання перевіряючими всіх формальних вимог, зокрема щодо направлення повідомлення про проведення перевірки.

4090 Просмотров

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/makmel/mak-mel.com/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399