201914.10
Скасування «адвокатської монополії»

3 вересня 2019 року під час засідання Верховної Ради народні депутати підтримали скасування адвокатської монополії, розглянувши законопроект від 29.08.2019 року №1013.

Адвокатська монополія – виключне право адвокатів представляти інтереси в суді, що було запроваджено в Україні у 2016 році на підставі законопроекту №3524.

До розроблення вказаного законопроекту були залучені представники різних політичних сил, громадськості, вітчизняного та міжнародного експертного середовища, у тому числі й експертів Європейської Комісії “За демократію через право”.

Проте парламент нового скликання вирішив відмовитись від адвокатської монополії шляхом наступних поправок:
1. Внесення змін до ст.1312 Конституції України, у якій зазначалось, що можливість представляти інтереси осіб у суді надається виключно адвокатам.

Водночас законом були закріплені винятки, в яких представником у суді міг бути не лише адвокат, а саме у разі:

  • трудових спорів;
  • малозначних спорів;
  • спорів щодо захисту соціальних прав;
  • спорів щодо виборів та референдумів;
  • представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Однак законопроект №1013 передбачає виключити вищевказані норми, зробивши участь адвоката у суді необов’язковою. Адвокатська монополія має залишатись тільки у кримінальних провадженнях.

2. Скасування підпункту 11 пункту 161 Розділу ХV «Перехідні положення» Конституції України, відповідно до якого адвокатська монополія почала застосовуватись:

  • з 2017 року у Верховному Суді та судах касаційної інстанції;
  • з 2018 року у судах апеляційної інстанції;
  • з 2019 року у судах першої інстанції.

На 2020 рік передбачалось застосування адвокатської монополії і щодо органів державної влади та органів місцевого самоврядування.У такому разі вони лишались можливості здійснювати представництво у суді працівниками юридичних відділів та іншими особами, укладаючи певні угоди з адвокатами. Проте відповідно до нового законопроекту дана норма буде виключена, так і не набравши юридичної сили.

Мета змін – забезпечення права кожного на отримання професійної правничої допомоги через скасування адвокатської монополії.

Відповідно до ст. 59 Конституції України кожен має право вільно обирати захисника у суді. Тому, на думку експертів, дані зміни мають на меті розширення можливостей щодо вибору фізичними та юридичними особами представника у суді, так як зникає необхідність останньому мати адвокатську ліцензію.

4405 Просмотров

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/makmel/mak-mel.com/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399