201612.10
нарахування пені, інфляційних втрат та 3% річних на суму заборгованості погашену на підставі спільних протокольних рішень

На сьогодні  більшість газорозподільних та газотранспортних організацій стикаються із позовами від НАК «Нафтогаз України»  та ПАТ «Укртрангаз» про стягнення заборгованості за договорами транспортування природного газу, а також нарахування інфляційних втрат та 3% річних на суму боргу погашену на підставі спільних протокольних рішень.

Право на погашення заборгованості за рахунок фонду державного та місцевого бюджетів за рахунок пільг, субсидій та компенсацій передбачений Постановою Кабінету міністрів України № 20 від 11.01.2005 “Про затвердження порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій”, Порядком проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 03.08.2015 № 493/688.

Укладаючи спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ за рахунок коштів загального фонду державного бюджету на надання пільг, субсидій і компенсацій населенню Сторони тим самим погоджують, що оплата поставленого природного газу за відповідним договором, підлягає погашенню шляхом здійснення взаєморозрахунків на підставі кожного спільного протокольного рішення, а також змінюють порядок та строк проведення розрахунків за надані послуги з транспортування внутрішньопромисловими трубопроводами природного газу.

У зв’язку із цим, для застосування штрафних санкцій та відповідальності за прострочку виконання грошового зобов’язання необхідною умовою є факт невиконання або прострочки виконання зобов’язання.

Аналогічна правова позиція зазначена в постановах Верховного Суду України від 25.03.2015р. у справі №924/1265/13 та від 23.09.2015р. у справі №917/2519/14.

Верховний суд України у постанові від 01.07.2015 року у справі №924/1230/14 зазначив: «Залишаючи без змін постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 20 січня 2015 року, а відтак і рішення господарського суду Хмельницької області від 10 листопада 2014 року про часткове задоволення позовних вимог НАК «Нафтогаз України», Вищий господарський суд України погодився з висновками судів попередніх інстанцій про наявність підстав для стягнення пені, передбаченої підпунктом 7.2 договору купівлі-продажу природного газу та застосування наслідків за порушення грошового зобов’язання, встановлених частиною 2 статті 625 Цивільного Кодексу України (далі – ЦК України). Проте з таким висновком погодитися не можна, оскільки уклавши договір про організацію взаєморозрахунків, сторони у такий спосіб змінили порядок і строк проведення розрахунків за природний газ, поставлений відповідно до договору купівлі-продажу природного газу».

На суму заборгованості за надані послуги з транспортування природного газу, яка була погашена у відповідності до спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20, не нараховуються штрафні санкції, інфляційні витрати та 3% річних.

Аналогічної думки дійшов Вищий господарський суд України у справі №  922/666/16 від 11 жовтня 2016 року : «На суму заборгованості за природний газ, отриманий теплопостачальним підприємством для виробництва теплової енергії, яка була погашена за договорами про організацію взаєморозрахунків та протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2015 № 20 не нараховуються штрафні санкції, інфляційні витрати та 3% річних».


https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/62229393

991 Просмотров