201907.06
Неочевидні юридичні інструменти боротьби з недобросовісною конкуренцією

Конкуренція як така – явище доволі позитивне. Наявність конкуренції каже про те, що обране вами поле діяльності затребуване та прибуткове. Оскільки конкуренція є потужним інструментом ринкової економіки, без якої не можуть розвиватися ринкові відносини, її всіляко заохочує і захищає держава.
Але, завжди існує «інша сторона медалі». Протилежною стороною здорової законної конкуренції є так звана недобросовісна конкуренція.
Для початку, необхідно розібратися з визначенням. Якщо говорити по суті, то недобросовісна конкуренція – це здійснення дій у конкурентних відносинах, які зачіпають права і законні інтереси інших осіб учасників конкурентних відносин.
Серед можливих форм здійснення недобросовісної конкуренції Закон України “Про захист від недобросовісної конкуренції” та Господарський Кодекс України визначають:
Неправомірне використання чужих позначень, рекламних матеріалів, упаковки – використання без дозволу уповноваженої на це особи чужого імені, фірмового найменування, знаків для товарів і послуг, інших позначень, а також рекламних матеріалів, упаковки товарів, назв літературних, художніх творів, періодичних видань, зазначень походження товарів, що може призвести до змішування з діяльністю іншого господарюючого суб’єкта (підприємця), який має пріоритет на використання об’єктів інтелектуальної власності (ОІВ).
Неправомірне використання товару іншого виробника – введення у господарський обіг під своїм позначенням товару іншого виробника шляхом змін чи зняття позначень виробника без дозволу уповноваженої на те особи.
Копіювання зовнішнього вигляду виробу – відтворення зовнішнього вигляду виробу іншого господарюючого суб’єкта (підприємця) і введення його у господарський обіг без однозначного зазначення виробника копії, що може призвести до змішування з діяльністю іншого господарюючого суб’єкта.
Досягнення неправомірних переваг у конкуренції – отримання таких переваг відносно іншого господарюючого суб’єкта (підприємця) шляхом порушення чинного законодавства, яке підтверджено рішенням державного органу, наділеного відповідною компетенцією.
Все частіше наша компанія стикається з кейсами щодо порушення прав на інтелектуальну власність. Зараз ми вже маємо достатній досвід у позитивному вирішенні подібних проблем, але спочатку, задача здавалась нам неможливою та безперспективною. Хочемо поділитися з вами досвідом та «лайфхаками», які дійсно працюють у правовому полі.
Один з найпоширеніших видів недобросовісної конкуренції полягає в сфері інтелектуального права, а саме: використання без дозволу імені, комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки (товарного знака), рекламних матеріалів, оформлення упаковки товарів і періодичних видань, інших позначень іншого суб’єкта господарювання або позначень, схожих на них, що призвело або може призвести до змішування з його діяльністю.
До нас звернулася компанія «А», яка є ексклюзивним дистриб’ютором товарів іноземного виробництва компанії «В» на території України. Проблема їх полягала у тому, що неконтрольований обсяг продажу товару, з порушенням прав на торгову марку, досяг такого масштабу, що почав приносити збитки.
Перше і головне, чого необхідно було досягти – блокування інтернет-платформ з продажу незаконно розповсюджуваних товарів , а також попередження повторення подібної діяльності у майбутньому.
Маючи перелік інтернет-магазинів, ми звернулися з адвокатськими запитами до компаній хостингу цих сайтів, з метою вияснення детальної інформації щодо власників платформ. Окрім цього, готували запити до адміністрацій цих інтернет-магазинів.
Запитання щодо природи походження товару на території України – доволі ефективний інструмент у боротьбі з недобросовісною конкуренцією.
На що ми спиралися: Як зазначено в ст. 377 Господарського кодексу України (далі – ГК України) зовнішньоекономічною діяльністю суб’єктів господарювання є господарська діяльність, яка в процесі її здійснення потребує перетинання митного кордону України майном, та/або робочою силою.
Отже, будь-які товари, які розповсюджуються на території Украйни не через офіційного дистриб’ютора «А», повинні були якось потрапити до України з країни виробництва, перетинати кордон і бути зафіксовані у митних деклараціях (ч. 1 ст. 455 Митного кодексу України, ст. 74 МК України, ст. 76 МК України)
Виникають питання:
1. Чи уповноважений магазин здійснювати ввезення, розповсюдження товарів під торговою маркою «В» на території України чи інших держав , й на підставі якого документу?
2. території яких держав магазин здійснює ввезення, розповсюдження товарів під торговою маркою «В»?
3. Перелік іноземних компаній, в яких магазин здійснює закупівлю товарів під торговою маркою «В» для їх наступного ввезення, розповсюдження на території України?
4. Які правові підстави ввезення магазином продукції під торговою маркою «А» на митну територію України?
Звичайно, відповідей на ці запитання у порушника не буде, отже, у вас будуть законні підстави визнати діяльність подібних ресурсів неправомірною та звернутись до суду за захистом порушених прав.
Як показує наша практика, доводити процес до розгляду у суді не вигідно ні порушникам, ні клієнтам, саме тому, доволі часто достатньо звернення до порушника, з описом повної картини перспективи його подальшої роботи з порушенням закону, для того щоб існування сайту або інтернет-магазину було припинено.
Варто відзначити, що такий спосіб ефективний для комерційних партій товару, обсяг яких відслідковується митницею, але на вітчизняному ринку завжди була контрабанда – товар, завезений взагалі без сплати будь-яких податків та зборів, який також називають «чорним імпортом», а також «сірий імпорт» – товар, завезений в Україну за нижчою вартістю, від якої держава отримала лише невелику частину сплачених податків та зборів. У так званих посилках «для особистого користування», вартістю до 150 євро, на територію України ввозиться рекордна кількість товарів для реалізації.
На даний момент, якщо загальна сума замовлення посилки понад 150 євро, необхідно додатково сплатити 35% від суми перевищення ліміту. З 1 липня 2019 року будуть оподатковуватися посилки вартістю понад 100 євро.
Позитивною стороною для споживачів звичайно є нижча ціна товарів, тому розраховувати на зміни лише правками у законодавстві – безнадійно . Попит на «сірий імпорт» був, є і буде. Однак, це не заважає використовувати ефективні інструменти для профілактичної боротьби з цим явищем.

Другий «лайфхак» – не варто недооцінювати внутрішню систему безпеки соціальних мереж.

Для прикладу нами було обрано Instagram, як одну з найпоширеніших платформ з торгівлі за «сірими» схемами. Якщо в січні 2013 року число активних користувачів Instagram на місяць дорівнювало 90 мільйонам, то до червня 2018 року його кількість збільшилася до 1 мільярда, й звичайно, на базі Instagram розвиваються облікові записи з продажу контрафактних товарів. Очікується, що в 2019 році чверть всього доходу від реклами Facebook заробить на Instagram. До 2020 року частка Instagram в цьому доході зросте до 30%.
Однією з задач від компанії «А» була моніторинг і усунення облікових записів, що порушують права на торгову марку «В».
Так як Іnstagram відповідає за свою репутацію й має сильну клієнтську підтримку, а також юридичний відділ з розгляду скарг про порушення прав , то, коли Ви знайшли порушників : за хештегами, рекламою чи ключовими словами у назві, й визначили акаунт для подальшої скарги на порушення прав на торгову марку або контрафакт, необхідно заповнити форму за посиланням нижче:

https://help.instagram.com/contact/552695131608132?helpref=faq_content

1. Керівництво Instagram наголошує, що заповнення форм англійською значно спрощує процедуру розгляду скарги. Наш досвід підтверджує , що скарги, які заповнені українською розглядаються довше и складніше.
2. Бажано одразу мати відскановані документи, що підтверджують право володіння на ТМ, або договірні відносини з власником прав на ТМ. Їх можна додати безпосередньо у формі скарги або відправити у відповідь на електронний лист від Instagram.
3. У Instagram доволі лояльна і комунікабельна служба підтримки. Загалом, відповідь на скаргу приходить на електронну пошту протягом доби, але якщо у ній вас попросять надати додаткову інформацію, то бажано не тягнути з відповіддю.

Якщо ви все зробили правильно, то максимум протягом доби, обліковий запис, який здійснював продаж з порушенням прав на ТМ буде заблоковано і видалено. Цей інструмент потрібно використовувати періодично. Він має скоріш профілактичний, але досить дієвий характер.

Підсумовуючи наведене вище, слід сказати, що чинне законодавство в цілому дозволяє вести активну конкурентну боротьбу шляхом застосування, передбачених законом ,засобів впливу.

Зазначені вище засоби конкурентної боротьби не повинні розглядатися учасниками ринку як панацея. Їх застосування може потребувати витрати ресурсів і допомоги спеціалістів у цій галузі, але в якості одного з інструментів конкурентної боротьби, вони є достатньо вагомим фактором, що підтверджується практикою та дедалі більшою кількістю випадків застосування санкцій за заявами суб’єктів господарювання.

2888 Просмотров

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/makmel/mak-mel.com/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399