Корпоративне право

14 листопада 2014 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» (№ 1702-VII).

Відповідно до даного Закону усі юридичні особи повинні були подати протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом інформацію про своїх кінцевих вигодоодержувачів (пізніше Законом № 198-VIII від 12.02.2015 року даний термін було замінено на «кінцевий бенефіціарний власник (контролер»). Даний строк спливав 25 травня 2015 року.
Так, для внесення інформації про кінцевого бенефіціара, керівник юридичної особи або уповноважена ним особа повинна була подати заяву встановленої форми (Форма 4) до відповідного відділу реєстраційної служби. Проте, законодавець не врахував, що пів року усім бізнесменам не вистачить для подачі даної форми. У травні проблема дійшла до свого апогею. Для того, щоб потрапити до державного реєстратора та виконати вимоги Закону, потрібно вистояти кількаденну чергу. Часу все менше, але ще величезна кількість юридичних осіб не подала Форму 4.
На фоні даної проблеми до Верховної Ради було подано Законопроект № 2896 від 19.05.2015 року. Даний Закон було прийнято 21 травня 2015 року. Він вносить зміни лише до декількох статей, проте дає відповіді на важливі питання та дає час бізнесменам все ж таки виконати вимоги Закону та не бути оштрафованим (5100 – 8500 грн.).
Перше з чого слід почати, так це з того що даний Закон продовжує строк на подачу відомостей про кінцевого бенефіціара на десять місяців з дня набрання даним Законом законної сили.
Наступне на що варто звернути увагу, так це на те, що юридична особа може подати інформацію про те, що вона не має кінцевого бенефіціарного власника. Ця новела, наприклад, дає відповідь кого ж зазначити у Формі 4 у якості кінцевого бенефіціара, якщо засновником виступає іноземна держава.
Ще одним важливим нововведенням є те, що законодавець розширив коло осіб, які не подають відомості про своїх кінцевих бенефіціарів (до цього інформацію про них не повинні були подавати державні та комунальні підприємства). Тепер же до таких осіб віднесено і релігійні організації та юридичні особи, учасниками яких є виключно фізичні особи, якщо їхні кінцеві бенефіціари збігаються з їхніми учасниками.

Тобто, якщо засновником юридичної особи є лише фізичні особи (що дуже часто зустрічається на практиці), то така особа може не подавати Форму 4 із зазначення свого кінцевого бенефіціара.

770 Просмотров

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/makmel/mak-mel.com/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399