201712.12
porsche-us-headquarters-and-experience-center-002-1.0-768x432

У 2007 та 2008 роки в Україні відбувався «Бум» видачі банками валютних кредитів. Це були найкращі часи банківської системи України, коли фінансові установи передбачали собі величезні надприбутки. Проте, криза 2008 року та девальвація гривні розвіяли ці сподівання, і саме з того часу в Україні почала збільшуватися частка так званих «Non-performingloan» – прострочених кредитів, які не обслуговувалися позичальниками навіть по сьогоднішній день, що створює серйозні проблеми в фінансовому секторі країни. Звичайно держава теж відреагувала на це і Верховна Рада прийняла закон, яким було заборонено з 2011 року видавати споживчі кредити в іноземній валюті. Дані законодавчі зміни були покладені на те, щоб захистити інтереси споживачів, знизити на них тиск інфляції та покращити умови кредитування, які пропонували банки. Деякі фінансові установи погодилися з таким порядком речей, а деякі ні (особливо з іноземним капіталом) та почали шукати альтернативні способи захисту власних інвестицій від курсових коливань української валюти. Однією із таких установ стала і група компаній Порше Груп до якої входить і компанія Порше Мобіліті. Основою ціллю діяльності даної компанії – є видача кредитів під заставу легкових транспортних засобів і дана компанія вела доволі успішний бізнес до 2013 року, а саме, до того моменту поки гривня знову не девальвувала та не знецінилася. Особливості обходу валютного регулювання та заборони  валютного кредитування криються саме в положеннях кредитних договорів даної компанії.

Як уже було зазначено, фінансові установи шукали лазівку, як обійти обмеження кредитування в іноземній валюті і таку лазівку знайшли юристи групи компаній Порше Груп. Нею стала, передбачена Цивільним кодексом України, можливість робити прив’язку виконання зобов’язання до іноземної валюти. Так, статті 192, 524, 533 Цивільного кодексу України вказують на те, що єдиним законним платіжним засобом в Україні є гривня і зобов’язання має бути виражене та виконане у грошовій одиниці України – гривні. При цьому сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті і у такому випадку, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу.

Фактично такий порядок речей узаконює кредитування у іноземній валюті, але з розрахунками у гривні по курсу на дату здійснення транзакції (видача та повернення кредиту здійснюється виключно у гривні, але по курсу визначеної договором іноземної валюти станом на дату платежу). Звичайно через те, що у договорах Порше Мобіліті у всіх графіках фігурують долари США, а зобов’язання з повернення коштів у гривневому еквіваленті передбачено лише одним пунктом договору, то велика кількість юристів намагалася довести недійсність таких договорів на підставі заборони кредитувати у іноземній валюті з 2011 року. Звичайно одні судді ставали на бік позичальників та визнавали недійсними договори, інші ж говорили, що це законна практика. І ось, нарешті, Верховний суд України поставив крапку в цьому питанні, що відображено у постанові № 6-2024цс16 від 18.10.2017 року. У своєму рішенні суд підтвердив, що дійсно в Україні є положення статті 11 Закону України «Про захист прав споживачів», які забороняють валютне кредитування, проте чинним законодавством не встановлено заборони банкам видавати, а позичальника отримувати кошти за споживчими кредитами в гривні із визначенням сум платежів за кредитом в еквіваленті іноземної валюти. Своїм рішенням суд підтвердив законність «схеми» Порше Мобіліті та інших компаній Порше Груп.

Читайте також: Що робити пішоходу, який потрапив під автомобіль, але недобросовісний водій втік з місця ДТП?

На мою думку, це є правильним висновком, який повністю відповідає положенням Цивільного кодексу України і він ніяким чином не суперечить положенням Закону України «Про захист прав споживачів» чи іншим нормативно-правовим актами, які визначають порядок використання іноземної валюти на території України. Що ж стосується заборони кредитування у іноземній валюті, то тут вже питання більше до народних обранців, які у 2010-2011 роках не допрацювали проект Закону та залишили лазівку для фінансових компаній. Можливо таке рішення і не задовольнить позичальників Порше Мобіліті, проте дане рішення Верховного суду однозначно уніфікує судову практику, що призведе до зменшення навантаження на суди, прискорить строки розгляду справ та зменшить кількість скасованих судових рішень, що в цілому позитивно вплине на судову систему України.

845 Просмотров

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/makmel/mak-mel.com/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399