Адвокатське об'єднання МАКМЕЛ

Топ 5 юридичних міфів в ІТ-індустрії

Топ 5 юридичних міфів в ІТ-індустрії

Топ 5 юридичних міфів в ІТ-індустрії

В своїй роботі ми часто зустрічаємось з міфами, які доводиться руйнувати чи не на кожній зустрічі, пояснюючи чому так робити не можна і які можуть бути наслідки. В цій публікації я постараюсь розповісти про найпоширеніші юридичні міфи в ІТ-індустрії, з якими ми зустрічаємось.

Намагався не перевантажувати публікацію статтями та нормами, тому ніяких цитат на пів сторінки, тільки факти з практики та трохи цифр, поїхали.

Міф № 1


Недопуск контролюючих органів позбавляє всіх ризиків.

Дійсно, навіщо запускати перевіряючих в офіс якщо вони прийшли з очевидною ціллю щось знайти. Можна ж просто не допустити їх і жодних проблем. Стратегія недопуску до перевірки, навіть із врахуванням її дешевизни та простоти реалізації – «просто не відкрив двері», має свої суттєві недоліки. Приміром, за недопуск інспектора з питань праці буде штраф близько $12k, і ніхто не заборонить йому навідатись завтра з інспекційним відвідуванням і повторити.

Тому, недопуск інспектора, який не факт, чи зможе щось знайти, при правильній організації бізнесу, може коштувати одразу – недешево. Звісно, недопуск інколи, може бути вимушеною необхідністю, на випадок коли, приміром, в офісі перебувають більше 4-х неоформлених належних чином працівників (ФОП, ЦПХшники, стажери – чому? трохи пізніше), в такому разі можна навіть зекономи, адже у випадку виявлення таких працівників штраф буде складати вже більше $18k.

Руйнування міфу:

недопуск перевіряючих органів не надто хороша стратегія та радше, доцільна на випадок коли кращої стратегії немає, або, приміром, у вашому офісі більше 4-х неоформлених працівників.

Що ж роботи?

Для початку потрібно розібратись з тим, як саме потрібно залучати персонал зареєстрований як ФОП, чи працюючий за договорами ЦПХ та стажування.

Міф № 2


ФОП цілком легальна форма працевлаштування ІТ-спеціаліста, вона спеціально створена для цього, а тому її використання немає жодних ризиків.

Не варто переоцінювати нашу законодавчу систему, за гучними ініціативами врегулювання статусу криптовалют та впровадженням блокчейну, ховається все така ж недосконала із залишками радянського спадку система. Законодавство України можна порівняти з поганим софтом, код якого писали не один десяток розробників, і кожен наступний не надто заморочувався вивченням документації чи логіки, кожен творив як з «чистого листа», тому прогнозовано, що на виході вийшов брудний та неоптимізований код, а вся система постійно дає збій через внутрішні конфлікти між модулями та купу багів.

Повертаючись до історії ФОП-працівник, варто чітко розуміти, що ФОП за задумом, створювався для ведення індивідуальної підприємницької діяльності і не мав бути формою працевлаштування. Тому, якщо ФОП має одного клієнта (роботодавця), і в доповнення працює в нього в офісі, а ще, як це часто ФОП усім розповідає, що є працівником ІТ-компанії, з дуже високою вірогідністю такі відносини будуть визнані контролюючим органом, як трудові, із застосуванням до роботодавця штрафу в сумі близько $4,5k. Хтось скаже, що сума некритична, але із врахуванням, що це тільки за одного ФОПа, вся ця історія стає набагато веселішою.

Руйнування міфу:

працювати з використанням схеми ФОП + один контрагента-роботодавець, забезпечувати робочим місцем такого ФОПа – ризиковано застосуванням штарфу.

Що ж роботи?

Для початку створити видимість діяльності індивідуального підприємця для кожного такого ФОПа та продумати правильне розташування робочого місця.

Міф № 3


Працевлаштування ІТ-спеціалістів за угодами цивільно-правового характеру (ЦПХ) або договорами стажування, безпечна альтернатива ФОП

Якщо говорити про ЦПХ, то вони задумувались як договір, за яким будь-яка особа фахівець, в будь-чому, могла бути залучена для виконання певної задачі з контрено визначеним часом та обсягом для досягнення певного результату.

З переліку інших наявних варіантів оформлення, договори ЦПХ, найбільше відповідають самій суті ІТ-індустрії, адже виконувана робота, як правило, має чітко визначну структуру задач передбачених технічним завданням та кінцевий результат. Але, все було б занадто добре, але це не так, адже якщо ЦПХ ще по суті може відповідати, то за змістом, нажаль - ні. Контролюючі органи вважають використання ЦПХ прихованими трудовими відносинами, якщо: в договорі визначено робоче місце, робочий час та обов’язок дотримуватись норм внутрішнього трудового розпорядку, проведення оплат за принципом оплати заробітної плати, відсутність чітко визначеного результату робіт і інші індивідуальні умови залежно від характеру ЦПХ. Наявність в ЦПХ ознак трудових відносин тягне за собою аналогічний штраф як і по ФОП.

Щодо договорів стажування, то тут все простіше, їх можна укладати тільки зі студентами та як правило вони оплатні, якщо стажер виконує роботу штатного працівника. Тому, договори стажування не можуть, навіть з суттєвою модифікацією, використовуватись для оформлення працевлаштування.

Руйнування міфу:

працевлаштування за ЦПХ може бути дійсно безпечним лише за умови правильного його складання. Стажування ж, за своїми наслідками дорівнює наслідкам передбаченим за не оформлених працівників, в додаток стажуваня документально підтверджує сам факт існування взаємин роботодавця та стажера.

Що ж роботи?

Потрібно правильно скласти ЦПХ із врахуванням поточної судової практики.

Використовувати договори стажування тільки з студентами.

Міф № 4


Ми занадто мала ІТ-компанія і до нас не прийдуть

Важко знайти більш спекулятивну юридичну тему в ІТ-бізнесі, ніж «до вас завтра прийдуть з обшуком». Про це часто говорять, про це часто пишуть і цим часто лякають. Хоча, заради справедливості, до декого все ж приходять. Наші правоохоронці, які в такі моменти, як правило захищають свої персональні інтереси, не тільки проводять процесуальні дії, а й мають заздалегідь підготовлені публікації для заздалегідь підготовлених ЗМІ, з метою дискредитації таких компаній.

Як правило, в хворобливій уяві наших правоохоронців, з’являються наступні начебто вчинені ІТ-компаніями злочини: ухилення від сплати податків, в тому числі єдиного соціального внеску; фінансування тероризму; контрабанда; незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації чи фіктивне підприємництво. При цьому, очевидно, обґрунтування наявності самого злочину зводиться до мінімуму, тому, як правило, все закінчується гучними обшуками, допитами та не доходить до суду.

Руйнування міфу:

на жаль, в нашій країні ніхто не застрахований від незаконних дій правоохоронних органів, які мають свою фінансову зацікавленість, чи то ІТ-бізнес чи будь-який інший .

Що ж роботи?

Потрібно бути готовим до потенційних обшуків, інструктувати персонал та заручитись оперативною підтримкою своїх юристів.

Міф № 5


Надання в оренду: столу, стільця та обладнання не є доказом прихованих трудових відносин.

Доволі часто, з метою пояснення, на якій правовій підставі ФОП чи спеціаліст по ЦПХ перебувають на території замовника (ІТ-компанії) чи в коворкінгах, на випадок перевірки укладаються договори оренди таких робочих місць чи їх складових.

Що робить інспектор? Заходить до приміщення, знаходить роботодавця та орендодавця в одній особі та кваліфікує такі відносини прихованими трудовими з відповідними наслідками. В доповнення до цього, якщо договори оренди містять будь-які похідні від слів «робота» чи «праця», вірогідність штрафу майже стовідсоткова, часто незалежно від контексту цих слів по тексту. Хтось скаже, що завжди можна начхати на здогадки та припущення інспектора, але на позицію судів начхати буде складніше, адже вони в один голос вказують на теж саме: якщо замовник забезпечує виконавця робочим місцем - він приховує трудові відносини зі своїм працівником.

Руйнування міфу:

оренда робочого місця чи його окремих складових дає додаткові підстави кваліфікувати відносини між замовником та виконавцем як трудові.

Що ж роботи?

Для початку варто продумати як правильно організувати взаємовідносини між орендодавцем, іт-спеціалістом та іт-компанією, щоб уникнути ототожнення з трудовими відносинами.

Надіюсь мені вдалось зруйнувати хоча б деякі з вказаних міфів


Замовити консультацію

Хочете, зателефонуємо Вам