гривня

Мораторій на проведення перевірок, а чи існує він.

У грудні 2014 року Верховна Рада України прийняла ряд законопроектів, якими запровадила в Україні проведення так званої «податкової реформи». Для бізнесу це ознаменувалося, зокрема і введенням мораторію на проведення перевірок органами державної влади.

Для цього в парламентарі прийняли аж два закони: Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII від 28.12.2014 року (далі – Закон №71) та Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року (далі – Закон №76).

Так, відповідно до Перехідних положень Закону №71 перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами можуть здійснюються виключно: 1) з дозволу кабінету Міністрів України; 2) за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки; 3) за рішенням суду; 4) відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.

Проте, не всі суб’єкти господарювання можуть зітхнути із полегшенням. Наступний абзац Закону №71 містить виключення із наведеного вище правила. Дія мораторію не поширюється на діяльність суб’єктів господарювання, що займаються завезенням на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари. Варто також наголосити, що з цього року законодавець запровадив акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів, тим самим збільшивши коло суб’єктів господарювання, діяльність яких не підпадає під мораторій в рамках Закону №71.

Не поширюється мораторій і на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість.

І здається, що все було б не так вже й погано, якби не колізія, яка виникла при прийнятті двох Законів про мораторій в один і той самий день, адже відповідно до положень Закону №76 перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємців контролюючими органами – крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України – здійснюються протягом січня – червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки.

Отже, зараз виникла ситуація, коли фактично в країні існує два закони, що регулюють одне і те саме питання, проте один із них прямо забороняє проведення податкових перевірок працівниками ДФС, а інший – встановлює можливість їх проведення до 01 липня 2015 року без отримання дозволу Кабінету Міністрів України.

Чомусь здається, що незважаючи на нещодавню заяву прем’єр-міністра України А.П. Яценюка про необхідність «гнати в шию» усіх «перевіряючих», співробітники ДФС будуть намагатися застосовуючи положення Закону №76 наповнювати бюджет країни саме за рахунок проведення перевірок суб’єктів господарювання та виявлення «недоліків» у їх роботі.

У зв’язку із цим, керівникам підприємств необхідно бути готовими до візиту з плановою, а можливо і позаплановою перевіркою. Для того, щоб перевірка відбувалася в максимально вигідному для Вас руслі, радимо підготуватися до неї своєчасно. При цьому не менш важливим елементом є підготовка рядових працівників та роз’яснення їм алгоритму поведінки під час проведення перевірки, адже дуже часто саме поведінка та слова працівників допомагають інспектору виявити на підприємстві ті чи інші порушення податкового законодавства.

Необхідно зазначити, що кожен працівник має чітко розуміти, що інспектор прийшов на підприємство з метою виявлення порушення та накладення відповідних штрафних санкцій, а не для того, щоб допомогти головному бухгалтеру розібратися у тонкощах оподаткування. Працівники підприємства не повинні контактувати з інспектором та відповідати на його запитання, навіть якщо той активно наполягає. На усі питання та доводи інспектора рядовий працівник має відповідати, що без погодження із керівництвом надати відповідь на запитання або необхідні документи інспектору він не має повноважень.

Відповідальності працівника за відмову від дачі пояснень чи надання документів інспектору чинним законодавством України не передбачена!

Варто звернути увагу працівників і на те, що у присутності інспектора не варто взагалі обговорювати робочі справи навіть між собою, адже дуже часто працівники ДФС можуть дізнатися багато цікавого із розмови двох колег «за чашкою кави».

Таким чином, сьогодні жоден суб’єкт господарювання не може бути впевнений у тому, що мораторій на проведення перевірок діє, а тому варто завжди бути напоготові, щоб візит інспектора не став для вас несподіванкою, а якщо інспектор все ж таки навідався, в нагоді стане допомога кваліфікованого юриста.


789 Просмотров