1502998523_99d3a24fnh3d06-fq96cnel5y3-frhxwxubirpmec-cn1xo1lhdepf7tk6wq

Останнім часом газорозподільні підприємства (далі – Оператори ГРМ) все частіше стикаються з проблемою небалансу природного газу.

Кодекс газотранспортних систем визначає «небаланс», як різницю між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації. Тобто, небалансом – є обсяг природного газу, який фактично відібраний споживачем, але який не було передано йому будь-яким постачальником за договором.

Однією з основних функцій Операторів ГРМ є забезпечення на території їх ліцензійної діяльності балансування обсягів природного газу, які надходять в мережі, та обсягами природного газу, який відбирають споживачі. Оператори ГРМ зобов’язані не допускати негативного небалансу шляхом відключення споживачів від газових мереж та шляхом компенсації спожитих обсягів газу шляхом додаткової закупівлі газу у постачальника (фізичне балансування) чи через оплату послуг балансування, які надає Оператору ГРМ  ПАТ «Укртрансгаз» (комерційне балансування). Таким чином, позабалансове споживання природного газу споживачами завдає збитків Оператору ГРМ.

При цьому, відповідно до Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ має право отримати від споживача компенсацію вартості газу, який спожитий позабалансово з коефіцієнтом 1,5 або 2 – у разі відсутності підтверджених обсягів природного газу (пункту 4 глави 5 розділу VІ Кодексу).

Особливо гостро стоїть питання небалансу, який допускають теплопостачальні організації. Так, на початку опалювального сезону мав місце гучний скандал у місті Сміла Черкаської області через заборгованість ТОВ «Сміла Енергоінвест» за природний газ та виникнення небалансу з вини підприємства.

Резонансу також набула ситуація в місті Кіровоград у січні 2018 року, де ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» продовжувало споживати природний газ для надання послуг теплопостачання населенню, не маючи закуплених об’ємів природного газу. Такими діями підприємство створило небаланс, який було покладено на ПАТ «Кіровоградгаз» як Оператора ГРМ.

В обох ситуаціях постачальник природного газу відмовився від постачання (заведення номінації) у зв’язку з наявністю заборгованості теплопостачального підприємства за спожитий природний газ. Проте, не зважаючи на відсутність факту поставки природного газу, теплопостачальні організації продовжили споживати газ з газорозподільних мереж, чим створили великі обсяги небалансу. Оператори ГРМ опинились у складному становищі, оскільки небаланс щодня завдає йому збитків, проте відключення такого споживача означає відключення теплопостачання для населення, у тому числі у школах та дитячих садочках.

Вважаємо, що якби сторони використовували правові механізми, що передбачені укладеними договорами на постачання та на розподіл природного газу, а також Кодексом газорозподільних систем та Кодексом газотранспортної системи, то проблемної ситуації можна було б уникнути, чи у всякому разі вона б не набула таких масштабів.

Насамперед, активних дій повинні вживати теплопостачальні організації як споживачі природного газу, а саме:

1) здійснювати заходи для реструктуризації заборгованості перед постачальником у порядку, передбаченому  договором на постачання природного газу – шляхом звернення для отримання графіку погашення заборгованості. Фактично такий графік – є розстроченням виконання грошових зобов’язань. Наявність затвердженого графіку та його виконання виключає правові підстави для зупинення постачання природного газу (заведення номінації) постачальником і таким чином виключає небаланс, адже подальше споживання природного газу відбувається в межах укладеного договору з постачальником.

2) вести постійну активну претензійно-позовну роботу щодо стягнення заборгованості зі споживачів послуг теплопостачання. На практиці виявляється, що теплопостачальні організації не прикладають достатньо зусиль для стягнення дебіторської заборгованості. Частково це пояснюється тим, що часто у такого підприємства відсутні реальні засоби впливу на конкретного споживача, особливо якщо це стосується населення, оскільки відключити окремо взяту квартиру від теплопостачання технічно не видається можливим. Проте, здійснення заходів щодо оперативного стягнення боргу в судовому порядку значно  зменшило б заборгованість теплопостачального підприємства перед постачальником газу;

3) вживати заходів щодо встановлення економічно обґрунтованих тарифів на теплопостачання. Трапляються випадки, коли тариф на постачання теплової енергії встановлюється у розмірі, який не покриває усіх втрат на надання такої послуги постачальником, що зумовлює неможливість здійснення розрахунку теплопостачального підприємства з контрагентами.

Читайте також: Новий закон – старі проблеми!

Оператори ГРМ зі свого боку не можуть запобігти виникненню небалансу, оскільки не мають засобів впливу на правовідносини між постачальником природного газу та споживачем, проте на Операторів ГРМ покладено обов’язок такий небаланс врегулювати, тому його дії полягають у наступному:

1) не допускати споживання природного газу без заведеної номінації будь-яким споживачем на території його ліцензійної діяльності та оперативно здійснювати відключення від газових мереж таких споживачів. Оперативне відключення зменшить обсяг небалансу та полегшить його подальше врегулювання, проте його не завжди можливо здійснити через необхідність врахування законних прав та інтересів населення. Проте, на наш погляд, відключення є хоч і жорстким, але дієвим засобом впливу на теплопостачальні організації, який матиме стимулюючий ефект щодо вживання ним заходів які передбачені вище.

2) звертатися до суду для стягнення зі споживача компенсації вартості обсягу спожитого газу за відсутності факту постачання з коефіцієнтом 1,5 чи 2.  Це єдиний передбачений законом спосіб компенсації витрат Оператора ГРМ, що зумовлені необхідністю врегулювання небалансу, який виник з вини споживача.

Таким чином, небаланс природного газу виникає у разі, якщо споживачу природного газу та його постачальнику не вдалось врегулювати свої відносини, в результаті чого споживач відбирає природний газ, який йому не було передано його постачальником. Законом передбачені механізми, використовуючи які, споживач може уникнути небалансу, а також обов’язок споживача компенсувати вартість позабалансового спожитого газу з коефіцієнтом 1,5 або 2. Із зазначеного випливає, що невжиття теплопостачальним підприємством заходів щодо уникнення небалансу тільки збільшить фінансовий тягар такого підприємства, адже несвоєчасна оплата газу може обернутись стягненням на користь оператора ГРМ його вартості у подвійному розмірі.

Варто зазначити, що у спорах про стягнення Оператором ГРМ із споживачів компенсації за спожитий природний газ за відсутності підтверджених постачальником  обсягів, судова практика є досить однозначною та стоїть на стороні Оператора ГРМ. Вказану позицію суду підтвердив Верховний Суд у постанові від 06 березня 2018 року у справі №  917/492/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72730806), якою залишено в силі рішення господарських судів першої та апеляційної інстанції про стягнення з теплопостачального підприємства  2 662 815,45 грн. компенсації за спожитий природний газ за відсутності підтвердженого обсягу постачальником.

2325 Просмотров