Чи все ж потрібен оригінал свідоцтва про шлюб?

Чи все ж потрібен оригінал свідоцтва про шлюб?, фотографія

Якщо ви обрали варінт розірвати шлюб через суд, то звичайно ж, окрім позовної заяви, потрібно буде необхідний перелік додатків в копіях та оригіналі. Якщо з документами сторін все зрозуміло (долучаються копії), то щодо свідоцтва про шлюб відповідь є неодозначною.

📌Чинна редакція ЦПК в статті 95 встановлює наступні положення: “Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях, повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.

Якщо подано копію письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу”. 

Як бачимо, чинні норми ЦПК України не надають перевагу оригіналам доказів, а залишають це питання на розсуд особи, яка їх подає.  Тому з процесуальної точки зору, копія свідоцтва про шлюб є належним доказом у справах про розірвання шлюбу. 

⚖ Проте в судах склалась суперечлива практика щодо даного питання.

👩‍⚖ Для прикладу, ухвалою Бобровицького районного суду Чернігівської області від 03.10.2023 у справі № 729/1727/23 залишено позовну заяву без руху з підстав ненадання оригіналу свідоцтва про шлюб.

👨‍⚖В свою чергу, увалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 31.01.2023 у справі № 646/378/23 відкрили спрощене провадження за метріалами справи, в яких містилась копія спідоцтва про шлюб. 02.03.2023 шлюб було розірвано.

З даного приводу Верховний суд у постанові від 19.10.2022 у справі № 526/442/22 висловив наступну позицію: «залишення позовної заяви без руху з підстав ненадання оригіналу свідоцтва про шлюб та повернення її як неподаної є порушенням принципу верховенства права, права на справедливий суд, суперечить завданням цивільного судочинства. »

✅Таким чином, ненадання оригіналу свідоцтва про шлюб не є підставою для залишення вашої позовної заяви про розірвання шлюбу без руху, проте в подальшому суд має право витребувати у вас оригінал свідоцтва про шлюб, що повністю відповідає нормам законодавства.

Залишити заявку

Ваші данні не будуть передані третім особам