201807.08
art-bud-min

Все більше українців, плануючи придбання житла, полем для пошуків обирають первинний ринок нерухомості. Він, безперечно має ряд переваг, серед яких в першу чергу можливість зекономити, якщо ми говоримо про придбання нерухомості на етапі будівництва, коли вартість квадратного метра відносно невисока, сучасні планування і т.д. І якщо ще десять років тому потенційних покупців жахали історіями про фінансові піраміди і інші «радості» українського ринку нерухомості, то сьогоднішня ситуація якісно відрізняється, адже забудовники перейшли на новий рівень, їхня діяльність стала більш прозорою, та і покупець як представник нового покоління, що не підпише перший ліпший документ без мінімального вивчення, також сприяють покращенню ситуації.

Однак, не дивлячись на всі позитивні зміни, безхмарним цей ринок важко назвати. Купівля нерухомості в новобудові, ще й на етапі будівництва до здачі в експлуатацію все ще несе в собі ризики. І тут вже в дію вступає закон інвестування – ризики від інвестиції прямо пропорційні планованій вигоді.

Та все ж є можливість убезпечити себе від фінансових втрат. Найпершим кроком на цьому шляху є вибір забудовника. На жаль, дійсно, не всі забудовники на ринку працюють чесно, і як мінімум покупець може отримати не зовсім те, на що він розраховував в плані якості будівництва чи строків, а як максимум залишитися взагалі без житла і можливості повернути сплачені кошти.

Тож маємо декілька порад, що дозволять обрати надійного забудовника.

Перш за все варто зазначити, що в кожному регіоні є декілька забудовників, що вже мають надійну репутацію. Зазвичай, це будівельні компанії, що мають історію довжиною не в одне десятиліття та довгий список побудованих і зданих (!) в експлуатацію будинків. Вартість квадратного метра нерухомості у таких компаній зазвичай дещо вища, ніж в інших забудовників з аналогічними характеристиками самого об’єкту нерухомості. Радимо також переконатися, що співпрацювати ви будете саме з конкретним забудовником, адже бувають випадки, коли покупців вводять в оману схожим найменуванням чи фразами «ми їхня дочірня компанія», «це ми і є, просто змінили назву».

Однак, звертаємо увагу, що навіть надійні забудовники не щодо всіх об’єктів використовують безпечні схеми придбання нерухомості. Як приклад маємо історію з практики, коли під час перевірки об’єкту перед придбанням у одного з найбільших забудовників східного регіону України було виявлено, що потенційним покупцям пропонується укладення попереднього договору купівлі-продажу, що як відомо є одним з найбільш ризикових механізмів.

Коли мова йде про менш відомих забудовників, які ще не напрацювали собі репутації, то в такому випадку треба більш ґрунтовно перевірити такого забудовника. Перше, з чого рекомендуємо почати, це встановити з ким саме буде укладатися договір за яким будуть передаватися кошти. Здавалося, тут усе зрозуміло – хто рекламує, той і продає, але часто буває так, що забудовник працює під одним брендом а на практиці пропонує укласти договір/договори зі сторонньою юридичною особою (або ж навіть з ФОПом чи фізичною особою), наводячи при цьому туманні пояснення таких дій. Після цього варто перевірити цей суб’єкт в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (посилання –https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch). Це дозволить переконатися, що такий суб’єкт дійсно існує, не перебуває в процесі припинення, дізнатися, хто є керівником і, відповідно, має повноваження на підписання договорів, окрім того, функціональність сайту дозволяє побачити наявність розпочатих виконавчих проваджень. Не зайвим буде також перевірити Єдиний державний реєстр судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/ ) на предмет наявності судових рішень відносно забудовника та сайт Судової влади України (https://court.gov.ua/), де можна переглянути інформацію про судові провадження відносно забудовника. Перевірка інформації щодо забудовника за вказаними реєстрами дозволить, як мінімум отримати інформацію, з ким саме ви маєте справу а як максимум вберегти себе від проблем з недобросовісним забудовником.

Найскладнішою є ситуація, коли придбати нерухомість пропонується шляхом вступу до житлово-будівельного кооперативу (ЖБК), адже в такому випадку для кожного об’єкту створюється окремий кооператив і формально пов’язати кооператив із якимось забудовником досить складно, хоч забудовники самі наводять перелік своїх об’єктів, але звісно, ніхто не стане вказувати на свою причетність до проблемних новобудов. Перш за все, коли мова йде про ЖБК, необхідно перевірити статут кооперативу та з’ясувати, який статус буде надано покупцю і, відповідно, з’ясувати обсяг прав та повноважень. До моменту укладення договору та сплати коштів також рекомендуємо все ж з’ясувати, з яким саме забудовником ви маєте справу та як мінімум знайти про нього інформацію в мережі Інтернет.

Приклад з практики: нам довелось зіштовхнутися із забудовником, який за шість років створив більш як вісімнадцять кооперативів по всій Україні, кожного разу працюючи під новою назвою. Те, що мова йде про одного і того ж забудовника з’ясувалося випадково – договори, які пропонувалися до укладення на різних об’єктах були ідентичними. Після більш ґрунтовного аналізу було з’ясовано, що мова дійсно йде про одного і того ж забудовника, який виводив кошти, залишаючи покупців з недобудовою один на один.

Виходячи з досвіду, дуже часто бачимо, що потенційні покупці при виборі квартири відштовхуються не від компанії, що реалізовує нерухомість, а від місцезнаходження об’єкту, інфраструктури, ціни, планування та багатьох інших факторів. Така стратегія себе не виправдовую, адже є значний ризик натрапити на шахраїв.

Тож радимо більш ґрунтовно підходити саме до вибору забудовника. А про інші фактори, які слід перевірити та на які звернути увагу, ми розповімо у наступних статтях.

2317 Просмотров