201610.10
Як підготуватись до обшуку ІТ-компанії

На ринку України є величезна кількість причин через, яких бізнесу необхідно подбати про свою захищеності. І в самому епіцентрі такої загрози саме IT-ринок. Хоча торкнутися може будь-якої галузі.

Чому саме IT?

IT-ринок на сьогодні становить 3% ВВП України, за минулий рік цей ринок надав понад 15 тисяч робочих місць з офіційною заробітною платою в більш ніж 1,5 тис доларів. І це тільки офіційна статистика. Скільки тих, хто прийшов в Україну грошей, які у нас в обороті саме завдяки IT поза обліком жодної статистикою.

Здавалося б, вся країна єдиним фронтом повинна триматися за силу, яка допомагає як державі, так і кожному громадянину.

Але, реальність дещо виглядає дещо інакше.

Чому ж IT ринок в зоні ризику?

Тому, що це ласий шматочок. Тому що це один з найбільш платоспроможних сегментів країни.

Навідуючись з обшуком силовики часто розраховують зірвати великий куш і вилучити знайдену готівку, інформацію про яку зрозуміло в протокол обшуку не внесуть, чи внесуть частково.

Правоохоронці часто сподіватися, що IT-компанія швидше відкупитися хабарем, так як досить часто, простій роботи аутсорсингової компанії на імпорт, може коштувати компанії санкцій більше, ніж сума всього контракту. Нерідко ціллю обшуку може бути бажання вбити чийсь бізнес, або збільшити ставки по потенційним корупційним домовленостями.

Як показує статистика за 2015 рік було проведено більше 30 скандальних обшуків у лідерів ринку, що мало не зруйнували ці компанії.

Нагадаємо, що хвиля обшуків в IT-компаніях почалася в листопаді 2014 року. За цей час, з «маски-шоу» силовики відвідували таких великих гравців ринку як Lucky labs, Luxoft, Датагруп, SteepHost, 24NonStop, Plarium, KM Core.

Причини проведення обшуків були різними. Але, у всіх випадках були присутні наступні обставини:

– процесуальні порушення з боку правоохоронців;

– досить часто співробітники через незнання своїх прав погіршували ситуацію для себе та компанії;

– вилучалися техніка, документи, особисті речі.

Для того, щоб мінімізувати негативні наслідки, які можуть виникнути після таких «візитів», необхідно бути готовими, як власникам бізнесу, так і кожному співробітнику.

Правоохоронці поспішають «в гості», в першу чергу, до компаній, які:

1) яскраво демонструють свій успіх шляхом публікацій в журналах чи Інтернет;

2) працюють з неперевіреними контрагентами;

3) економлять на системі безпеки та навчанні співробітників;

4) працюють з працівниками як з фізичними особами-підприємцями, з усіма ознаками трудової діяльності по КЗпП і т.д.

5) мають невирішені конфлікти з діючими або колишніми співробітниками, контрагентами, або клієнтами компанії, якими подано в правоохоронні органи заяви про порушення вимог закону компанією. Нерідко заявниками виступають  «номінальні ображені» особи, наближені до правоохоронців.

Також зацікавлені в потенційні проблеми компанії можуть бути найближчі конкуренти, які не гребують будь якими способами обійти конкурента.


Лайфхак:

  1. Викликати адвокатів і максимально тягнути час. Викликати поліцію, не відкривати двері, навіть якщо їх будуть пригрожувати зламали. Якщо ж силовики вже пройшли в приміщення, отримати ухвалу і вказати на примірнику слідчого що вимагаєте залучення адвоката і проведення відео фіксації.
  2. Аналізуючи отриману ухвалу перевірте термін її дії – 30 днів з моменту винесення, адресу та найменування суб’єкта у якого проводитися обшук, якщо недоліки виявлено, викликайте поліцію і вимагайте припинити обшук.
  3. Якщо обшуку не уникнути, закрийте двері в усі кімнати, зберіть у себе всі ключі та вимагайте проводити обшук по черзі в кожній кімнаті, в присутності понятих і слідчого. Після чого закривайте двері та переходите до наступної кімнаті. Така проста рекомендація збереже не тільки майно компанії, але й особисті речі працівників, які часто пропадають під час обшуку.
  4. Намагайтесь чітко відслідковувати, а в ідеалі ведіть альтернативний правоохоронцям список всього вилученого під час обшуку із зазначенням його ідентифікуючих ознак (моделі, номера, серії, номіналу і т.д.) та їх технічного стану, в такому разі шанси повернути тимчасово вилучене майно та гроші будуть вищими.
  5. Будьте активні та впевнені в своїй правоті, що обшук або процес його проведення не законні, повірте так дійсно буває дуже часто. Такою поведінкою ви надасте впевненість своєму персоналу та бережіть його емоційний стан.
  6. Не забудьте зазначити зауваження в протоколі обшуку та уточнення по вилученому майну, ну й звичайно ж отримати копію цього протоколу
897 Просмотров