intellectual-property-faqs-408876088

Для правомірного використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів без згоди автора, потрібно обов’язково зазначати ім’я автора і джерело запозичення (Постанова ВГСУ).

26.01.2016 року Вищий господарський суд України виніс постанову у справі між ТОВ “Українська музична видавнича група” (Товариство) та ТОВ “Міжнародна комерційна телерадіокомпанія” (Телерадіокомпанія), про виплату останньою компенсації за порушення виключних майнових авторських прав у розмірі 91 760 грн.

Свої позовні вимоги Товариство мотивувало неправомірним включенням Телерадіокомпанією до телепередачі “Козирне життя” від 28.10.2012, музичних творів та її розміщенням і доведенням до загального відома на офіційному інтернет-сайті Телерадіокомпанії. Товариству належало право використання відповідних фонограм, дозволяти або забороняти третім особам їх використання на підставі виключної ліцензії.

26.05.2015 року Господарський суд міста Києва виніс рішення, яким у задоволенні позову відмовив повністю. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 15.09.2015 року, рішення Господарського суду міста Києва залишено без змін.

Як доказ порушення Телерадіокомпанією прав Товариства, останнє надало запис випуску телепередачі “Козирне життя” від 28.10.2012 на DVD-носії.

Телерадіокомпанією не заперечувалося використання фрагментів спірних музичних творів у передачі власного виробництва “Козирне життя”, яку в подальшому розміщено на її офіційному інтернет-сайті.

Обґрунтовуючи безпідставність вимог Товариства, Телерадіокомпанія також надала запис на DVD-носії передачі “Козирне життя”, яка транслювалась у телевізійному ефірі 28.10.2012.

Проаналізувавши зазначені записи, місцевим та апеляційним судами було встановлено, що всі спірні твори були опубліковані; фрагменти з них в передачі Козирне життя” були використані в обсязі, виправданому поставленою метою, а саме ­- використано фрагменти спірних творів тривалістю від трьох до двадцяти п’яти секунд; використані з інформаційною метою (виключно під час розповіді або інтерв’ю з авторами/виконавцями цих самих творів і були призначені для більш повного інформування глядачів про творчість автора/виконавця). Також в титрах згаданої передачі зазначені імена авторів та джерело запозичення фрагментів використаних творів.

Залишаючи позовну касаційну скаргу Товариства без задоволення, судом було зазначено, що пунктом 1 частини першої статті 21 Закону № 3792 встановлено, що без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов’язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається, зокрема, використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою, в тому числі цитування статей з газет і журналів у формі оглядів преси, якщо воно зумовлено критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору, до якого цитати включаються; вільне використання цитат у формі коротких уривків з виступів і творів, включених до фонограми (відеограми) або програми мовлення. Тобто необхідною умовою правомірного використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів без згоди автора є обов’язкове зазначення імені автора і джерела запозичення в обсязі, виправданому поставленою метою.

834 Просмотров