201818.12
Перевірка Держпраці: що робити і як уникнути штрафу?

Деякі бізнесмени в роботі своєї компанії вдаються до різних способів обходу законодавства. Через це роботодавці бояться зіткнутися з перевіркою інспектори Держпраці.

Державна служба України з питань праці контролює, як роботодавець дотримується права і інтереси своїх співробітників. Інформатор поспілкувався з адвокатами Олександром Мельником та Ганною Білолипецький з компанії «МАКМЕЛ» і з’ясував, як проходять перевірки і чого варто боятися.

ЧОМУ БІЗНЕСМЕНИ БОЯТЬСЯ ПЕРЕВІРКИ Держпраці
Інспектори Державної служби з питань праці мають широкий спектр повноважень. В Україні трапляються випадки, коли співробітники фірми не влаштовані офіційно. Таким способом компанії часто ухиляються від виплати податків. Зазвичай перевірки проходять без попередження, тому роботодавці бояться несподіваного візиту інспекції. Варто зазначити, що всю інформацію про перевірку фіксують на відео і аудіо. Коли в компанії виявляють порушення, на роботодавця накладають санкції в розмірі 111 тисяч 690 гривень. За словами Анни Білолипецький, в 2019 році ця сума зросте до 125 тисяч 290 гривень.

ЯК ЗАПОБІГТИ ШТРАФ
Експерти рекомендують вчасно проводити кадровий аудит, тобто стежити за системою управління персоналом в організації. Крім того, роботодавцям варто стежити за бухгалтерською документацією. Постійний контроль над такими деталями допоможе власнику виявити можливі порушення з боку бухгалтера або керівника фірмою. Також Білолипецький радить роботодавцям проводити інструктаж з працівниками і охороною підприємства. Це психологічно підготує працівників до перевірки, а також виробить алгоритм дій під час візиту інспекції.

ЩО РОБИТИ В РАЗІ ПЕРЕВІРКИ
Вся перевірка ділиться на три етапи: це дії роботодавця до, під час і після перевірки. Для того, щоб проблем не було, роботодавець повинен надати перевіряючому журнал відвідувань. Перед перевіркою обов’язково варто перевірити посвідчення інспектора. На ньому має бути печатка, підпис глави територіального органу Держпраці і термін дії. Також повинна бути фотографія, що відповідає особистості інспектора. Співробітник держслужби повинен пред’явити направлення на перевірку.

Під час перевірки роботодавець повинен отримати перелік документів, які будуть інспектувати. Якщо список не надали, ви можете скласти його самостійно. Ці дії допоможуть вам захиститися в разі неправомірної поведінки перевіряючого. Інспектувати фізична особа-підприємця можуть до двох днів, а юридична особа – максимум 10 днів.

Після перевірки роботодавець отримує акт з рішенням, який можна оскаржити протягом трьох днів. Щоб не виникло проблем, заздалегідь визначте форму документа про співпрацю. Це може бути трудовий або цивільно-правовий договір.

До ЯКИМ РОБОТОДАВЦЯМ ЧАСТІШЕ ПРИХОДЯТЬ З ПЕРЕВІРКОЮ
Інспектори перевіряють в першу чергу тих роботодавців, які спровокували або ігнорували конфлікти зі співробітником. Також перевіряють компанії, в яких не правильно вибудували систему управління персоналом. Експерти радять вирішувати проблеми з співробітниками на локальному рівні. Не варто доводити конфлікт до стадії, коли ваш підопічний напише заяву в держслужбу. Викликають підозру компанії, в яких, згідно зі звітами, кількість роботи не відповідає кількості співробітників.

ЩО ТАКЕ ЦИВІЛЬНО-правові відносини
Коли роботодавець шукає співробітника на непостійну роботу, йому немає сенсу оформляти такого підопічного. Компанія повинна розуміти, що такий формат роботи розцінюють, як цивільно-правові. Їх не розглядають, як ухилення від сплати податків. Тому такий формат відносин між роботодавцем і працівником вважається досить безпечним.

Переглянути відео

2572 Просмотров