news_20161007_152144_1475853704

 З 1 липня 2017 року в Україні «на повну потужність» запрацює система автоматичного блокування фіктивних податкових накладних. З 1 квітня по 30 червня 2017 року дана система працює в тестовому режимі, однак, протягом тестового періоду податківці будуть усувають виявленні недоліки в роботі згаданої системи.

Дана система виявляє підозрілі накладні в автоматичному режимі на основі факторів ризику, а згодом автоматично блокує фіктивні податкові накладні. Основний фактор – це “пересорт” товару – невідповідність товарів на вході і на виході підприємства або ті товари, які не відповідають основній діяльності підприємства.

Правомірність вищевказаних дій закріплено в ст. 201.16. Податкового кодексу України, –  «Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу».

Станом на сьогоднішній день, законодавцем чітко не визначено всіх критерій оцінки ризиків, так як вони перебувають в процесі вдосконалення. Відповідно до ст. 201.16.1 ПК України, –  «Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Проте, Згідно з проектом наказу Мінфіну, критеріями, достатніми для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, буде:

  1. відношення середньомісячної суми сплачених на позабюджетні рахунки до фондів соціального та пенсійного страхування сум ЄСВ та до зведеного бюджету податків та зборів, окрім суми ПДВ, сплаченої при ввезенні товару на митну територію України, платником, яким подано податкову накладну, за останні 12 місяців до обсягу постачання зазначеного в зареєстрованих платником податків в ЄРПН податкових накладних у поточному місяці з урахуванням поданої податкової накладної, у випадках коли є факти невідповідності кількості/обсягів або відсутності придбання товару/отримання послуги при фактичній реалізації такого товару/послуги (з урахуванням наявних показників таблиці платника податків) та переважання в податковому кредиті кодів УКТ ЗЕД товарів,  зазначених у додатку 2 (більше 20 відс.), становить менше 0,2;
  2. відсутність документів, які засвідчують право суб’єкта господарювання на провадження певного виду діяльності (дозвільні документи, ліцензії на здійснення відповідної діяльності, які відповідно до законодавства передбачені для виробництва або реалізації цих товарів/послуг) стосовно товарів/послуг, які зазначено у податковій накладній/розрахунку коригування. Здійснюється перевірка відповідності кодів УКТ ЗЕД/кодів послуг, визначених у податковій накладній, яка реєструється в ЄРПН визначеним кодам УКТ ЗЕД/кодам послуг, за якими обов’язково має бути наявність у платника дозвільних документів, ліцензій на здійснення відповідної діяльності (за реквізитами документів дозвільного характеру з урахуванням терміну їх дії);
  3. посадову особу платника податків – юридичної особи чи платника податків – фізичну особу визнано судом винним у скоєнні злочину, передбаченого статтями 205 або 209 ККУ, якщо судимість за цей злочин не було погашено або знято;
  4. відношення сум ПДВ, вказаних в зареєстрованих платником податків в ЄРПН розрахунках коригування для покупців – не платників податку у поточному місяці з урахуванням поданого розрахунку коригування до суми ПДВ, сплаченого до зведеного бюджету, окрім суми ПДВ, сплаченої при ввезенні товару на митну територію України, у місяці, за який надано такі розрахунки коригування, більше 0.2.

Основним наслідком «блокування податкової накладної» є те, що покупець товару (послуги) не отримує податковий кредит, і, як результат, має менший ліміт для реєстрації наступних податкових накладних та збільшення зобов’язань щодо сплати податку до бюджету.

В свою чергу, ті податкові накладні що оформлені після 01.07.17 р. і пройшли реєстрацію в ЄРПН після цієї дати, автоматично є підставою для відображення податкового кредиту покупцем.

Таким чином, внесенні зміни до ПК України та удосконаленням системи ЄРПН, держава ставить на меті відфільтровувати тих платників, які хотіли ухилитися віл сплати податків, незаконно отримати податковий кредит та можливість застосування штрафних санкцій щодо них.

900 Просмотров