Серія питань, пов’язаних з особливостями нарахування та стягнення пені. Частина 1
Взыскание пени - 1

У більшості договорів, суть яких полягає у наданні послуг, виконанні робіт, постачання, продажу товару / майна і в оплаті всього цього, встановлюється неустойка за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань сторонами.

Цивільний кодекс України (далі – ЦКУ) визначає штраф і пеню, як форми неустойки. Господарський кодекс України (далі – ГКУ) називає неустойку, штраф і пеню штрафними санкціями.
Найчастіше спірні моменти про порядок нарахування та стягнення неустойки виникають саме в господарських правовідносинах. Давайте розберемо все по порядку.

 Чи можна стягувати одночасно штраф і пеню?

Якщо договором передбачені такі санкції, то однозначно можна. Законодавець прямо передбачив можливість одночасного стягнення пені та штрафу за порушення окремих видів зобов’язань у ч.2 ст. 231 ГКУ. В інших випадках порушення зобов’язань чинне законодавство не встановлює для учасників господарських відносин обмежень можливості передбачати в договорі одночасне стягнення пені та штрафу, що узгоджується зі свободою договору, встановленою статтею 627 ЦКУ. Така позиція судів представлена ​​в постановах Верховного Суду України (далі – ВСУ) від 30.05.2011 № 42/252, від 09.04.2012 № 20 / 246-08.
Варто також звернути увагу, що наслідки прострочення грошового зобов’язання у вигляді 3% річних не належать до штрафних санкцій, а є свого роду компенсацією від боржника кредитору за користування утримуваними ним грошовими коштами. Тому відсотки нараховуються незалежно від вини боржника і від сплати ним пені за порушення виконання зобов’язання. Таким чином, пеню необхідно відрізняти від відсотків за користування чужими грошовими коштами, які є платою саме за користування ними, а не санкцією за невиконання або неналежне виконання зобов’язання.
211 Просмотров