201722.11
kak-pravil_no-sostavit-raspisku-na-poluchenie-deneg-za-dom_770_auto_jpg-721x407

Особливості оформлення розписки чи договору позики

Сьогоднішні реалії нажаль все частіше приводять до того, що мабуть кожна особа хоча б раз в житті зверталась до своїх родичів, знайомих та інших осіб з проханням отримання коштів. Зазвичай у разі якщо люди знайомі, довіряючи один одному,вони нечасто оформлюють передачу коштів розпискою чи договором позики.

Надання коштів під боргову розписку, це звичайно перш за все рішення позикодавця (особи, яка надає кошти),яке може нести для неї ризики неповернення таких коштів, оскільки далеко не завжди особа, яка отримала кошти в тимчасове користування в змозі їх вчасно повернути.

Однак, довіра-довірою, але для спокою позикодавця та усвідомлення обов’язку позичальником, рекомендуємо все ж оформити передачу коштів борговою розпискою.

Чому важливо формалізували домовленості в письмовому документі. У випадку неповернення коштів, позикодавець змушений звертатись до суду для отримання рішення суду про примусове повернення коштів. У судовому порядку нерідко повідомляє, що начебто жодних коштів не отримував. І саме позикодавцю потрібно буде довести факт отримання коштів і обов’язок їх повернути, що без відповідних документів, навіть при наявності свідків буде неможливо.

Як правильно оформити боргову розписку

Розписка має бути написана власноручно особою яка отримує кошти, адже у випадку якщо позичальник буде заперечувати проти написання будь-яких розписок, завжди можна провести почеркознавчу експертизу.  Якщо ж буде використовуватись друкований варіант боргового документу, рекомендуємо засвідчити підпис позичальника в ньому нотаріально (договір позики). Отже, борговий документ має містити:

  • прізвищ, ім’я по-батькові, дата народження, ідентифікаційний номер та паспортні дані позикодавця та позичальника;
  • дата складання даної розписки;
  • сума отриманих коштів;
  • строк повернення коштів;
  • за бажанням можна вказати свідків та вказати їх персональні дані;
  • підпис позичальника повинен бути максимально ідентичним до підпису в паспорті.

Судова практика стосовно боргової розписки

Зокрема, для підтвердження своїх слів хочемо процитувати судове рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 03.11.2017 по справі №718/2189/17 в якому йдеться –“ Відповідно до ст.1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Частина  2 ст. 1047 передбачає, що на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Таким чином, у судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт укладення між сторонами договору позики в порядку, передбаченому ст. 1046 ЦК України, оскільки відповідач отримав у позивача гроші та зобов’язався їх повернути у встановлений за домовленістю сторін строк ”.

Читайте також: Заходи примусового впливу виконавцем на боржника

Підтвердження такої правової позиції також визначені у рішеннях Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних та кримінальних справ де розглядались касаційні скарги стосовно оскарження такої правової позиції, однак за результатом розгляду таких скарг ухвалами по справі №569/11141/15-ц від 25.01.2017 та №564/680/15-ц від 23.01.2017 рішення судів попередньої інстанції  залишено в силі у задоволенні касаційної скарги відмовлено.

Дана судова практика відповідає постанові Верховного суду України №6-63цс13, та №6-1967цс15, зокрема в якому безпосередньо передбачено, що в розписці повинно бути вказано зобов’язання про повернення коштів та строки повернення.

 Підсумки

Тому, якщо Ви надаєте кошти іншій особі, то вимагайте написання боргової розписки саме з вказанням всієї вищенаведеної інформації, тільки в такому випадку можливе винесення рішення суду максимально на Вашу користь.

З огляду на те, що щоденно керівники підприємств та фізичні особи проводять угоди з різними сумами коштів, Адвокатське об’єднання “Макмел” рекомендує юридичне супроводження таких угод, а саме: майбутні договірні відносини, підписання документів різного роду, угоди стосовно придбання або продажу майна, укладання трьохсторонніх договорів. За результатом роботи, клієнт отримує повний аналіз документів, можливі ризики за результатом підписання такого документу, супроводження при укладання угоди, зокрема перевірка документу та всіх даних безпосередньо перед підписанням.

Даний спектр послуг дозволить Вам максимально захистити себе, свої кошти та майно від можливих шахрайських дій з боку іншої сторони.

1183 Просмотров

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/makmel/mak-mel.com/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399